Nespěte na podlaze ani blízko u země. V létě choďte bosí, radila Baba Vanga. Promluvila psycholožka

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2023

Pro někoho to jsou bludy, jiní její slova berou velmi vážně. Řeč je o bulharské jasnovidce Vangeliji Pandevě Dimitrovové – Gušterovové (†85), která je přezdívaná Baba Vanga či Nostradamus z Balkánu. Podle legend měla dar nahlížet na věci budoucí. O životě a vizích bulharské mystičky vypovídá například kniha Proroctví jasnovidky Vangy od Ženi Kostadinové, ve které je uvedeno několik životních doporučení ženy, která je opředena řadou tajemství. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila psycholožku Radanu Rovenu Štěpánkovou s dotazem, čím to je, že se poměrně velké množství lidí snaží najít odpovědi v různých proroctvích.

Její příběh je poměrně známý. Jako dvanáctiletou dívku ji zastihla silná bouře, při níž přišla o zrak. Tehdy se však ztráta jednoho ze základních smyslů měla stát důvodem zrodu zcela nových mimořádných schopností. Nejen léčitelských, ale především jasnovideckých. Za svůj život Vangelije Pandeva Dimitrovová – Gušterovová vyřkla mnohá proroctví týkající se například třetí světové války, záhadné nemoci prezidenta Donalda Trumpa nebo vidiny toho, jak lidstvo zahubí samo sebe, pokud bude pokračovat v drancování přírody a stejném chování jako dosud.

Zajímavostí je, že dbala i na opatrnost týkající se spánku, kdy by lidé měli spát vysoko, aby je nemohli posednout zlí duchové. 

"Nespěte na podlaze ani blízko u země. Jsou tam nižší duchové a mohou se vás zmocnit. Pracujte ráno a přes den. Nikdy ne večer. Síly shora večer nepomáhají. Bez nich se nemůže zrodit nic velkého. Bůh tě obdarovává bezplatně a ty musíš lidem také dávat bezplatně," varovala Baba Vanga, jak uvádí kniha Proroctví jasnovidky Vangy od autorky Ženi Kostadinové.

"I v létě choďte bosí, nenarušujte propojení se zemí. Tak se ochráníte před nemocemi v zimě. Každý večer si myjte nohy. Nekoupejte se ve velmi teplé vodě a používejte především domácí mýdla," dodala ve svých radách.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila uznávanou psycholožku Radanu Rovenu Štěpánkovou, čím to je, že řada lidí se i v 21. století upíná k řadě proroctví a věšteb, které se mnohdy dají vykládat různými pohledy jinak.

"Jedna věc je to, že když se něco z nich obecně potvrdí, a teď se bavíme o věštbách, proroctvích, vizích a podobně, tak je tam určitá forma tajemna - ohledně času, prostoru a informací. A dále tam lidé mnohdy hledají naději podle svého nastavení, zda bude budoucnost špatná, případně lepší, tedy jde o touhu znát věci do budoucna," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz zkušená psycholožka, proč se lidé odpradávna v řadě případů upínají na výroky věštců, vizionářů a jasnovidců.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.