Reklama:

Netopte, radí vláda. Snížením teploty o pár stupňů lze sice ušetřit, ale přenos covidu bude velmi intenzivní. Roman Prymula popsal, co se stane

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 8. 2022

V současnosti počty nakažených klesají. Od začátku srpna postupně ubývá lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. Ke středě bylo hospitalizovaných 829. Stoupl však počet těžce nemocných z 33 za předešlou středu na 38. Množství úmrtí lidí s covidem-19 za uplynulý týden se snížilo. V posledních sedmi dnech bylo zaznamenáno 59 zemřelých. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Odborníci očekávají příchod podzimní koronavirové vlny. V souvislosti s energetickou krizí vláda doporučuje, aby si domácnosti během topné sezóny snížily teplotu vytápění, čímž by šetřily náklady na vytápění. Podle epidemiologa Romana Prymuly (58) je logické, že lidé tak budou i méně větrat, což bude pastvou pro přenos covidu.

Reklama:

Od začátku epidemie v březnu 2020 bylo v Česku potvrzeno více než 4,03 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou nákazu je asi 303.000. Za celou dobu epidemie zemřelo 40.758 lidí s covidem-19.

S nadcházejícím podzimem je vysoce pravděpodobné, že se opět objeví vlna koronaviru. "Jsme připraveni na podzimní vlnu, která bezesporu přijde. Pravděpodobně o něco později, než jsme čekali," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek minulý týden, když zástupci resortu představovali novou kampaň. Zřejmě by podle něj mohla dorazit v listopadu, letos čeká i chřipkovou epidemii, která ji bude následovat.

Reklama:

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila exministra zdravotnictví a špičkového epidemiologa Romana Prymulu s dotazem, zda by mohl určit, kde se v rámci chladnějších měsíců lidé nejčastěji nakazí a zda nižší stupeň vytápění může mít vliv na přenos onemocnění.

"Ono se to moc neliší od toho, co jsme si tady říkali v minulosti. Jsou to uzavřené prostory a je jasné, že v chladnějších měsících se lidé budou více zdržovat v uzavřených prostorách, a pokud to ještě zkombinujeme s věčnými diskuzemi, jestli budeme topit adekvátně, jestli nebudeme topit v zimě, tak to samozřejmě může vést k tomu, že budeme méně větrat, tak potom by přenosy byly v domácích podmínkách velmi intenzivní. Ono to vše se vším souvisí. Ale můžeme očekávat přenosy jak v domácích podmínkách, tak v zaměstnání, veřejné dopravě, ale dá se očekávat, že budou i ve školství," upozornil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník.

Pokud jde o úsporu a nižší frekvenci větrání v souvislosti s energetickou krizí, vláda doporučuje lidem, aby ušetřili za energie tím, že během topné sezóny sníží teplotu vytápění své domácnosti.

Redakce oslovila finančního experta s dotazem, kolik se dá ušetřit, když domácnosti sníží vytápění svých nemovitostí o jeden stupeň. "Pokles teploty o jeden stupeň vede k úspoře pěti až šesti procent energie na vytápění. Při obvyklé roční útratě za teplo ve výši přibližně 26 tisíc korun lze uspořit 1300 až 1560 korun," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: