(Ne)vstup Švédska a Finska do NATO s černou tureckou kaňkou: Velvyslanec Adam Vojtěch popsal, jak původní radost střídá mírné zklamání

Adam Vojtěch
Adam Vojtěch
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2022

Ohledně vstupu Švédska a Finska do NATO není vše tak jednoznačné, jak se ještě před několika měsíci zdálo. Dosavadní odpovědi na turecké námitky, které země obdržela v uplynulých dnech, Ankaru neuspokojily, uvedl minulý týden turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Ankara se podle něj ale nebrání dalšímu jednání, informovala agentura Reuters. Pro ŽivotvČesku.cz o vstupu severských zemí do Aliance promluvil velvyslanec a bývalý dvojnásobný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35). V současnosti obě země naráží na turecké »ne«.

Turecko v minulém týdnu uvedlo, že ze Švédska a Finska obdrželo písemné odpovědi na své námitky, a dodalo, že jsou »hodně vzdálené« od jeho představ. Çavuşoglu uvedl, že NATO zaslalo dokument, který by mohl posloužit jako dohoda mezi Tureckem, Finskem a Švédskem. "Zhodnotili jsme tyto dokumenty jako nedostatečné a zaslali jsme naši odpověď. Říkáme, že jednaní mohou v rámci toho pokračovat," uvedl ministr zahraničí.

Současnou nekomfortní situaci, kdy Turecko blokuje vstup Švédska a Finska do NATO, okomentoval pro ŽivotvČesku.cz na dotaz šéf české ambasády v Helsinkách.

"Situace je taková, že přihláška se podala. Ovšem není tak jednoznačná, jako tomu bylo před dvěma, třemi měsíci, tedy že proces bude rychlý a bezproblémový. Jedna věc je přihláška, druhá pak ratifikace ve všech členských státech NATO. A jak víme, tak v současnosti je překážka na straně Turecka. V současnosti probíhají jednání, kdy výstupy nejsou zcela jednoznačné. Turecko vydalo nějaké požadavky. Něco z nich bude bude snáz splnitelné, něco bude složitější. Pravděpodobně proces ratifikace bude probíhat déle, než se počítalo. Je znát tady ve Finsku mírné zklamání, že ratifikace neprobíhá, jak se původně zdálo, že bude probíhat, ale nejedná se o žádnou skepsi. Nicméně všichni tady věří, že nakonec dojde k tomu, že i ze strany Turecka bude vstup Finska ratifikován," uvedl pro ŽivotvČesku.cz velvyslanec Adam Vojtěch.

Ankara kritizuje Stockholm a Helsinky, které podle ní podporují a umožňují na svém území působit teroristickým skupinám. Mezi ně Ankara počítá i vícero kurdských organizací, například Stranu kurdských pracujících (PKK). Ankara také kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka, což podle ní není v souladu s duchem NATO.

Turecký ministr zahraničí v minulém týdnu například kritizoval nedávnou demonstraci Kurdů a jejich příznivců ve Stockholmu, kdy rozvinuli velkou vlajku PKK a promítali podobiznu historického vůdce této organizace Abdullaha Öcalan. To je podle Ankary důkazem, že zákony proti terorismu jsou ve Švédsku slabé. Turecký ministr obrany Halusi Akar uvedl, že turecká armáda často narážela na švédské protitankové zbraně při svém tažení proti kurdským milicím na severu Sýrie. Milice YPG, které Ankara také označuje za teroristické, v té době podporovaly v boji proti teroristické organizaci Islámský stát Spojené státy a další země jejich koalice.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.