Nezaměstnanost za srpen vzrostla. Ekonom Lukáš Kovanda nastínil, kdy bude jasno, že začal černý scénář
Srpnový nárůst nezaměstnanosti souvisí s ochlazením ekonomiky a signalizuje blížící se recesi. Na podzim zřejmě dále mírně poroste, důvodem bude především propouštění v důsledku vysokých cen energií. Shodli se na tom analytici. Úřad práce ČR tento týden oznámil, že nezaměstnanost v Česku v srpnu vzrostla na 3,4 procenta z červencových 3,3 procenta. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ekonoma Lukáše Kovandu, zda zvyšující se míra nezaměstnanosti už odráží současnou ekonomickou krizi v ČR.
"Je to určitě jeden z prvních signálů, byť to musíme brát opatrně. A to z důvodu, že se na trh práce dostávají po prázdninách čerství absolventi, což může míru nezaměstnanosti zvyšovat. S definitivními soudy musíme počkat do října, listopadu, kdy se ukáže, zda nárůst nezaměstnanosti je trvalejší, případně šlo o sezónní záležitost," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom s tím, že k srpnovému nárůstu přispěli i absolventi škol a Ukrajinci, kteří přišli na trh práce. Přesto nezaměstnanost podle něj není hlavním problémem české ekonomiky.
Nárůst míry nezaměstnanosti ovlivnila převážně zhoršující se energetická krize. Narůstající inflace a zdražování nutí podniky šetřit a omezovat nábor, ojediněle již některé firmy začaly i propouštět. Dalším faktorem je sezonní výkyv. Kandidáti z řad absolventů středních a vysokých škol, ale například i lidé, kteří dali výpověď na konci školního roku, často užívají letního volna a s hledáním nové práce vyčkávají na konec srpna či září.
Nezaměstnanost v ČR doposud nepředstavuje žádný problém, je prakticky nejnižší v EU. Začínají se ale objevovat první varovné signály, že řada firem neustojí současný růst cen energií i vysoké úrokové sazby, které podnikům prodražují provozní financování. V průběhu podzimu a zimy proto Lukáš Kovanda očekává vlnu bankrotů firem i propouštění. Nicméně ani tak nepředpokládá nějaký katastrofický scénář.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.