Nikdo neví, co udělá indická mutace, říká lékař a navrhuje pokutu 20 tisíc za podvody při testování
Podle odhadů bývalé ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové až čtvrtina Čechů podvádí při vyplňování čestného prohlášení před čerpáním služeb, které se díky rozvolnění otevřely. Podobného názoru je také lékař Radek Mounajjed z iniciativy Lékaři pomáhají Česku. Čestné prohlášení o provedeném testu je podle něj hloupost. Rychlé rozvolnění s pravidly, která jsou v praxi jen obtížně vymahatelná, se podle Mounajjeda může Česku vymstít. "S rozvolněním se začalo spěchat, vládní strany ani opozice nemají odvahu říct, že je na to ještě brzy," řekl pro ŽivotvČesku.cz Radek Mounajjed s tím, že pro »švindlující« lidi navrhuje přísné pokuty.
Vláda v pondělí rozhodla, že pro všechny služby, akce a další místa, kde je třeba prokázat bezinfekčnost, budou stačit kromě PCR nebo antigenních testů od zdravotníků také samotesty nebo čestné prohlášení. Vše tedy nasvědčuje tomu, že se v Česku epidemii koronaviru podařilo dostat pod kontrolu a rozvolňovací proces je v plném proudu.
Řada expertů se ale obává toho, zda rozvolňovací proces nejde moc rychle. Vláda podle nich uvolnila pravidla pro příliš odvětví najednou. Otázkou také je, jaké varianty koronaviru se objeví na podzim, až se lidé vrátí z dovolených. Panuje podezření, že na některé mutace nebude stačit první dávka očkování, ale bude nutné dokončit celý očkovací proces. Sporným bodem je také důvěra v zodpovědnost jednotlivých lidí, aby nedocházelo k podvodům ohledně vyplňování čestného prohlášení o absolvování testů.
"První varianta je, že člověk čestné prohlášení nemá. Přijde kontrola a dotyčný řekne, že nic nedá. Skoro neexistuje nástroj, jak by ho hygiena či policie mohly přimět k tomu, aby se vytasil s prohlášením. Je dokonce velmi obtížné takového člověka na místě testovat, když k tomu nedá souhlas. Varianta druhá je taková, že si udělám čestné prohlášení o testu, ale test jsem si ve skutečnosti nedělala. Prokažte mi ale, že jsem si test opravdu neudělala. Nejsem povinná si doma archivovat výsledky testů. Varianta nejzávažnější je, že mám covid, ale udělám si čestné prohlášení o negativním testu. To je nejnebezpečnější situace. Teoreticky jsem někoho nakazila a tu nemoc rozšiřuji. Ale stát musí prokázat, že mám covid a musí prokázat, že ty ostatní jsem nakazila přímo já a nikdo jiný. Pokud vím, že mám covid a stát mě někde chytne, tak mám problém. Pokud ale nevím, že covid mám, a ani se netestuji, tak se to zase špatně prokazuje. Dotyčný může říct, že si udělal test, který vyšel negativně - protože se obecně ví, že u antigenních testů je veliká chybovost, tak to vlastně může říct vždy. Jak takovému člověku ale prokázat, že si test opravdu neudělal? Nikoho stát nehlídá 24 hodin denně. Každý může napsat do čestného prohlášení, že si udělal antigenní test, který vyšel negativně. Státu se velmi špatně bude prokazovat opak. Myslím si, že kdo to chce dělat lživě, tak sankce nenastane. Podle mého osobního odhadu se čtvrtina společnosti netestuje, ale prohlášení si i tak vyplní," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.
Také lékař Radek Mounajjed se domnívá, že důvěra vlády v občany, a v to, že budou čestné prohlášení vyplňovat řádně, není na místě. Člen iniciativy Lékaři pomáhají Česku navrhuje výrazné pokuty pro lidi, u kterých by namátkové kontroly odhalily provinění. Podle Mounajjeda není v České republice možné počítat s tím, že každé čestné prohlášení bylo vyplněné poctivě, protože lidé mají tendenci »švejkovat«.
"Lidé jsou unavení, že je pořád někdo kontroluje. Bylo by dobré to otočit. Když má člověk splněné normy, je očkovaný, má PCR test nebo kvalitní antigenní test, tak by nic předkládat nemusel. Čekalo by se jen na namátkovou kontrolu, která by byla zakotvena ve vyhlášce. Pokud by namátková kontrola odhalila, že člověk nemá údaje v pořádku, dostal by výraznou pokutu, třeba 20 tisíc korun. Je to jako jízda po dálnici, také vás nikdo před vjezdem na dálnici preventivně nekontroluje, zda jste nepožil alkohol. Ale když vás pak s alkoholem chytí, tak je to průšvih. Iniciativa Lékaři pomáhají Česku tuto myšlenku navrhuje. Pojďme hledat tu zodpovědnost a dobro v lidech, že budou jezdit s tím řidičákem. Ale když prostě vyrazíte bez řidičáku a chytnou vás, tak ponesete následky," popsal své myšlenky pro ŽivotvČesku.cz Radek Mounajjed, který se v minulosti výrazně angažoval při testování dětí ve školách. Podle Radka Mounajjeda se vládě může vymstít, že se rozvolňuje několik oblastí najednou.
"S rozvolněním se začalo spěchat, vládní strany ani opozice nemají odvahu říct, že na takové velké rozvolnění je brzy. Daří se nám, čísla jdou dolů, ale podzim může být dramatický. V České republice se nyní spoléháme na jednu dávku očkování, jenže to funguje v případě britské varianty a té původní klasické varianty. Nikdo ale neví, jak jedna dávka očkování bude fungovat na indickou variantu. Ukončený proces očkování by dal dobrou ochranu i před indickou variantou. Lidí po dvou dávkách je ale pořád málo," řekl pro ŽivotvČesku.cz Radek Mounajjed s tím, že on osobně se podzimu obává a byl by rád, kdyby se mýlil.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.