Nižší ceny než v Česku a cestování bez testů i očkování. Zájem o Bulharsko je obrovský, potvrdil mluvčí

Bulharsko láká na pěkné pláže a dobré jídlo.
Bulharsko láká na pěkné pláže a dobré jídlo.
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 6. 2021

Bulharsko patří společně s Řeckem a Chorvatskem k nejoblíbenějším turistickým destinacím Čechů. Země se od 16. června zcela otevřela a čeští turisté mohou do země vycestovat bez jakýchkoli omezení. "Platí, že čeští turisté mohou od 16. června vstupovat do Bulharska bez jakýchkoli omezení. Nejaktuálnější informace o destinacích turisté najdou na webu dovolena2021.cz," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová. Bulharsko neláká jen na krásné pláže a dobré jídlo, ale také na fakt, že v zemi jsou nižší ceny než v Česku či Chorvatsku.

Bulharsko o české turisty stojí a země je připravená snížit ztrátu příjmů, kterou zapříčinila loňská »​covidová« sezona. V roce před pandemií zavítalo do Bulharska na 189.000 Čechů, loni se podle bulharského ministerstva pro cestovní ruch počet českých turistů snížil na čtvrtinu.

Čeští turisté mohou od 16. června do země cestovat bez jakýchkoli omezení. Při návratu do České republiky se ale musí prokázat negativním testem na koronavirus, první dávkou vakcíny proti covidu-19 nebo potvrzením o prodělané nemoci.

"Platí, že čeští turisté mohou od 16. června vstupovat do Bulharska bez jakýchkoli omezení. Nejaktuálnější informace o destinacích turisté vždy najdou na webu dovolena2021.cz," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová. "Bulhaři vyšli Česku vstříc nad rámec požadavku ministerstva zahraničních věcí a umožnili do země vstup nepodmíněný ani první dávkou očkování," dodala mluvčí ministerstva zahraničí.

Před vstupem do země není nutné vyplňovat ani příjezdový formulář. Stravovací zařízení a zábavní podniky mohou fungovat do 50 procent kapacity. Na veřejných místech je nutné dodržovat rozestupy 1,5 m a je také povinné nošení roušek. Pokud se turista nakazí koronavirem během dovolené, následuje nástup do samoizolace.

"Obrovský zájem o zájezdy jsme zaznamenali už v době, kdy Bulharsko oznámilo, že bude uznávat jak očkování tak i antigenní testy. Potvrzení, že budou stačit antigenní testy, znamenal velký nárůst zájmu, věřím, že nyní zájem ještě poroste. Turisty do Bulharská lákají krásné pláže, výborné jídlo, krátký let z Česka a také ceny, ty jsou ve srovnání s Českou republikou nižší," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí CK Alexandria Petr Šatný.

Chorvatsko je dlouhodobě jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací Čechů. Cestovní kanceláře i turisté, kteří chtějí do země jet na vlastní pěst, počítali s tím, že podmínky pro vstup budou časem víc a víc jednoduché. Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí rozhodlo, že se Česko zařadí mezi zelené země. Tím padá povinnost se při příjezdu do Chorvatska prokázat negativním testem, očkováním nebo proděláním nemoci covid-19. Dovolená tak může vypadat jako ta, kterou lidé znali před pandemií. Určité podmínky ale zůstávají zachovány a vzhledem ke komunikaci z chorvatské strany je na místě opatrnost. "Nemáme potvrzení ze strany chorvatského ministerstva vnitra, že lidé na hranicích jsou už v tuto chvíli schopni účinnost změny aplikovat," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová.

Česká republika považuje Bulharsko za zemi se středním rizikem nákazy. Před návratem do Česka je nutné vyplnit příjezdový formulář.

V případě cesty veřejnou dopravou podstoupí turista antigenní test (provedený max. 24 hod. před začátkem cesty), nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do ČR) a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho výsledku. "V případě cesty do Česka individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost postoupit antigenní nebo RT-PCR test na přítomnost SARS-CoV-2 nejpozději pátý den po příjezdu do České republiky," informuje ministerstvo zahraničí na webu dovolena2021.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.