Noční bouřky pustošily Česko. Hasiči odstraňovali popadané stromy, na jihu Čech hořel statek

Hasiči v akci - ilustrační foto
Hasiči v akci – ilustrační foto
Foto: HZS Libereckého kraje
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 7. 2021

Českou republiku zasáhla vlna bouřek a lokálních přívalových deštů, které přinesly škody na majetku. V Jihomoravském kraji evidovali hasiči na 50 výjezdů, situace byla vypjatá také na jihu Čech, hrozilo vylití řeky Blanice na Prachaticku. "V noci jsme řešili desítku událostí, převážně se jednalo o odstranění stromů a větví, které v noci spadly na komunikace a bránily plynulému provozu," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí HZS Jihočeského kraje Petra Musilová.

Český hydrometeorologický ústav původně předpokládal, že v neděli večer naprší nejvýše 50 milimetrů srážek, tedy 50 litrů na metr čtvereční, pak ale varování zpřísnil s tím, že v Jihomoravském a Jihočeském kraji spadne až 80 milimetrů srážek.

Po nočních bouřkách vystoupila řeka Blanice na Prachaticku na první povodňový stupeň. Kolem 6. hodiny ranní se začala vracet do normálu.

Hasiči na jihu Čech v noci řešili řadu dramatických událostí, které souvisely s odstraňováním překážek na komunikacích. "V noci jsme měli výjezdy k deseti událostem, převážně se jednalo o odstranění stromů a větví, které v noci spadly na komunikace a bránily plynulému provozu," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí HZS Jihočeského kraje Petra Musilová. Hasiči zasahovali také u požáru ve Zvíkově u Netřebic na Českokrumlovsku. Hořelo zde hospodářské stavení, škoda je milion korun.

Ještě více práce měli hasiči v Jihomoravském kraji, ti měli v neděli večer do 22. hodiny za sebou už na padesát výjezdů. Nejhorší situace byla na Brněnsku a na Znojemsku. Hasiči na jihu Moravy také odčerpávali vodu ze zatopeného rodinného domu.

Pondělní ráno i dopoledne by měly být klidné, výstraha opět platí od odpoledne až do noci na úterý. Lokálně bude platit bdělost před povodňovou aktivitou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.