Noční oblohu prozáří Perseidy. Podmínky pro sledování jsou letos příznivé, říká astroložka. Promluvila o dopadu na zdraví

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 8. 2021

Každoročně v období letních prázdnin křižuje oblohu meteorický roj Perseid, který může být při dobrém načasování přímo pastvou pro oko. Podle uznávané astroložky Marii Baudyšové Jirků se v čase jejich výskytu nachází Slunce ve znamení Lva a současná konstelace je zajímavá. "Nejlepší podmínky pro sledování Perseid jsou mezi 11. a 13. srpnem v druhé polovině noci, od půlnoci asi do čtyř hodin ráno, kdy je souhvězdí Persea vysoko nad obzorem," poradila pro ŽivotvČesku.cz.

Příroda dokáže být tvůrkyní překrásných úkazů, které se v některých případech opakují pravidelně v určitém období. Během léta je typický výskyt Perseid, které se snaží zachytit nejen profesionálové, ale touží je spatřit také laici.

"Perseidy jsou meteorický roj vzniklý z komety 109P/Swift-Tuttle. Úlomky materiálu tělesa komety zůstávají po jejím průletu dlouhodobě za ní na její oběžné dráze. Ve chvíli, kdy naše planeta na své oběžné dráze křižuje oběžnou dráhu komety, vstupují některé z těchto částic do atmosféry Země a shoří v ní. Tím vznikají efekty »padajících hvězd«, vycházejících zdánlivě z jednoho bodu ve vesmíru; a v případě Perseid je tímto bodem souhvězdí Persea," řekla Maria Baudyšová Jirků pro ŽivotvČesku.cz.

Perseidy je možné sledovat každý rok v období letních prázdnin – od druhé poloviny července až do druhé poloviny srpna. Ale teprve až mezi 11. a 13. srpnem vzniká nejlepší příležitost na jejich pozorování, protože se jich vyskytuje nejvíce a mimo jiné jsou také nejjasnější.

"Letos budou podmínky k jejich sledování velmi dobré, protože Měsíc je krátce po novoluní a nebude přesvětlovat jejich výskyt. Nejlepší podmínky pro sledování Perseid jsou v druhé polovině noci, od půlnoci asi do čtyř hodin ráno, kdy je souhvězdí Persea vysoko nad obzorem," vysvětlila Maria Baudyšová Jirků pro ŽivotvČesku.cz s tím, že jejich nejhustší výskyt je spojený s obdobím, kdy je Slunce každoročně za polovinou znamení Lva.

"Zajímavé jsou ovšem současné konstelace, bez ohledu na Perseidy. Na nebi už několik měsíců trvá kvadrát mezi Saturnem a Uranem. V jeho důsledku se střetávají tradice, opatrnost, trpělivost, pracovitost, zodpovědnost a zemitost Saturna a rebelstvím, originalitou, nezávislostí, svobodomyslností a touhou po změně, které přináší Uran. Nesou s sebou technické problémy a havárie, konflikty a překvapivé situace. Naše případná nepozornost a nezodpovědnost je rychle potrestána a přináší složité výsledky," popsala zkušená astroložka pro ŽivotvČesku.cz.

V neposlední řadě existuje i dopad, který se týká oblasti zdraví. "Tím jsou častější problémy se srdcem a oběhovým systémem. Nicméně musím zopakovat a zdůraznit, že toto napětí vzniká mezi planetami a nesouvisí s meteorickým rojem," dodala.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.