Nošení respirátorů nebude povinné. Roman Prymula popsal, zda nová mutace viru vydrží déle na površích

Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 1. 2021

Nošení respirátorů minimálně ochranné třídy FFP2 na rizikových místech nebude povinné, vláda je ale jako ochranu před šířením koronaviru doporučila. Ve čtvrtek to po jednání vládního kabinetu uvedl vicepremiér Karel Havlíček (51). Pro ŽivotvČesku.cz uvedl bývalý ministr zdravotnictví, zda se nová mutace - takzvaná britská - udrží déle na površích. "Vyšší nakažlivost neznamená, že je jeho přežívání na površích delší," řekl. Roman Prymula.

V případě respirátorů vláda nechce stanovovat jejich maximální cenu i kvůli tomu, že mezi nimi je mnoho rozdílů, doplnil. Možnost uložit povinnost používat vyšší ochranu obličeje vláda zvažovala od minulého týdne. Vláda uložila nově povinnost nosit respirátor v autoškolách, užívat by je měli i lidé při nutné návštěvě, například blízkých.

Respirátory FFP2 na internetu lze sehnat od jednotek po desítky korun za kus - v závislosti na velikosti balení.

Podle nové studie vědců z National Institutes of Health, CDC, UCLA a Princeton University, publikované v časopise The New England Journal of Medicine je virus způsobující koronavirové onemocnění covid-19 několik hodin až dní stabilní v aerosolech a na površích. Vědci zjistili, že původce závažného akutního respiračního syndromu koronavirus SARS-CoV-2 byl detekovatelný v aerosolech až tři hodiny, na mědi až čtyři hodiny, na kartonu až 24 hodin a až dva až tři dny na plastu a nerezové oceli.

"Vyšší nakažlivost automaticky neznamená, že je jeho přežívání na površích delší, ale virus se uplatní rychleji," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula. Vlastnosti nové mutace viru jsou tedy stejné jako u původního kmene s tím rozdílem, že jde o infekčnější formu.

Vliv teploty na přežívání viru na různých materiálech a površích potvrdila recentní australská studie (Riddel et al. 2020). Běžné povrchy, jako je sklo, nerezová ocel a papírové i polymerové bankovky, byly exponovány virové náloži, která odpovídala nejvyšším titrům u infekčních pacientů. Při pokojové teplotě 20 °C byl životaschopný virus izolován i za 28 dní. Při teplotě 40 °C přežil virus na některých površích méně než 24 hodin.

Liberecká nemocnice v pondělí oznámila, že je definitivně potvrzený první případ varianty ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu