Nošení roušek je politický trend. Po očkování nemá smysl, naopak, říká Roman Šmucler

Profimedia
Prezident České stomatologické společnosti Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 15. 5. 2021

Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu. Přesto se mnozí obávají rizika nákazy spojeného s návštěvou naplněného obchodního centra či zahrádky u hospody nebo restaurace. Prezident České stomatologické komory popsal, v jaké z těchto dvou možností hrozí větší nebezpečí nákazy. Popsal také, že ochrana úst a nosu nemá pro očkované smysl. "Naopak je to kontraproduktivní, protože kdyby to očkovaní lidé nemuseli nosit, byli by ostatní víc motivovaní se nechat očkovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař Roman Šmucler (51).

Vzhledem ke zlepšování epidemické situace se v zemi v posledních týdnech postupně uvolňují protikoronavirová omezení. V pondělí došlo k otevření obchodů a příští týden na zahrádky hospod a restaurací zavítají po několika měsících první hosté. Lidé rozvolňování oceňují, řada z nich se ale obává nákazy právě v místech, která byla či budou v brzké době otevřena.

Rozdíl mezi obchodním centrem a hospodou či restaurací zhodnotil lékař. "Záleží na tom obchodním centru. Když lidé mají někde respirátory, tak se nemůže nic stát. Navíc v moderním centru je celkem profesionální výměna vzduchu, takže je to bezpečné. U staršího obchodního prostoru je nebezpečí větší a nebylo by například vhodné, aby tam někdo ohrožený byl bez ochrany úst a nosu. Hospoda je větší riziko v tom, že tam nesedíte s rouškou," řekl pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

S ochranou úst a nosu je podle Romana Šmuclera snadné epidemii kontrolovat a není potřeba tak přísných opatření, z nichž některá jsou stále v platnosti. "Říkalo se, že roušku musíte nosit i po lese a najednou jí nikdo nevěří. Kdo ví, co by se stalo lidem s rouškou v kostele či na koncertu vážné hudby. Když mně jako stomatologovi lidé celý rok plivali do obličeje a nenakazil jsem se, protože jsem měl respirátor, tak mi pak kostel nebo koncert přijde bezpečnější. Něco jiného je rockový koncert, kde lidé tančí a skáčou. Odborníci říkají, že mi rozumí, ale že by pro ně bylo těžké odlišit koncert vážné a rockové hudby a tak zakážou všechno," vysvětlil prezident České stomatologické komory pro ŽivotvČesku.cz.

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den, bylo jich 85.621. Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu. V současnosti se začíná čím dál více mluvit o přeočkování. To by podle epidemiologa Romana Prymuly (57) mělo být uplatněno jednou do roka. A není vyloučeno, že by si ho lidé v budoucnu mohli hradit. "Možné je všechno, uvidíme, jak to bude potom nastaveno," nevyloučil bývalý ministr zdravotnictví možnost, že vakcína nebude hrazena z veřejného pojištění.

Už tento týden nás čeká první státní svátek v novém roce 2022. Den obnovy samostatného čes...

Uznávaný lékař si stojí za tím, že nosit respirátory po absolvování kompletního očkování nemá smysl. "Poslanci některých stran vyzývali k tomu, abychom roušky nosili dokud nebude 80 % proočkovanost, což já myslím, že nebude nikdy. Ne, že by to pomohlo na znamení boje, ale je to silný politický trend, nosit roušky skoro pořád. Kromě tohoto smyslu to po očkování ale medicínský smysl nemá, naopak je to kontraproduktivní, protože kdyby to očkovaní lidé nemuseli nosit, byli by ostatní víc motivovaní se nechat očkovat," dodal Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu