Noste roušky, bude hůř, vyzval Adam Vojtěch. Promluvil, co Česko čeká dál

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 8. 2020

Již za pár dnů se školáci vrací k povinné školní docházce. Zároveň se řada lidí vrátí u dovolenýcj v zahraničí. Epidemiologové očekávají, že v Česku by mělo postupně docházet k navyšování pozitivních případů nákazy koronavirem způsobující onemocnění COVID-19. S tím souhlasí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33), který prozradil, že Česko se připravuje na týdny, které odhalí realitu v souvislosti s šířením a stavem infekčního onemocnění.

"Počet pozitivních případů bude narůstat. Od 1. září nás čeká návrat lidí z dovolených a také se ukáže, co přinese začátek školního roku. Považujeme to za faktory, které mohou vést k větší sociální interakci mezi lidmi a ke snadnějšímu šíření. Na druhou stranu, pravdou je, že z hlediska závažnosti případů nebo hospitalizací se neděje nic vážného, a to asi nejdůležitější zpráva z hlediska stability nemocnic," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví, který nevyloučil, že současný stav v zemi v souvislosti s šířením viru se může s chladnějším počasím rychle změnit.

"Roušky jsou klíčové v boji s nákazou. Ale není to je o rouškách. Pokud lidé budou dodržovat pravidlo »3R«, tedy roušky, ruce, rozestupy, tak situaci můžeme lépe zvládnout," zdůraznil Adam Vojtěch.

"Nikdo dnes nedokáže říct, jak se vir bude na podzim chovat. Situace může být taková, že počet nakažených zůstane vysoký, ale počet těžkých případů, hospitalizací či úmrtí se bude držet na minimu, to by byla dobrá varianta. Ale může se stát, že vir může zmutovat, bude agresivnější a situace bude mít dopady na zdraví lidí, zvýší se počty hospitalizací, což je ta horší varianta," upřesnil ministr.

Adam Vojtěch apeluje na lidi, aby si uvědomili rizika, která mohou nastat. V současnosti virová nálož v populaci je na nižších hodnotách a díky tomu se nepřetěžuje zdravotnický systém. Odborníci ale očekávají, že září bude poměrně klíčové ve smyslu, že odhalí, jak se daří držet zákeřný vir v mantinelech, případně zda dochází k jeho klinickým proměnám.

"Od doby, co jsme zrušili plošná opatření, tak z kolektivní odpovědnosti se posouváme na individuální odpovědnost každého z nás. To platí a je důležité, aby si lidé uvědomili, jak se budou chovat. Prosím tedy všechny, aby byli v nadcházejících dnech ještě více zodpovědní," dodal pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.