Nouzový stav i po 17. květnu: Není vyloučeno, že vláda znovu požádá o prodloužení

Mezi Vojtěchem a Prymulou jsou velmi napjaté vztahy.
Mezi Vojtěchem a Prymulou jsou velmi napjaté vztahy.
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 5. 2020

Návrh zákona, který prodlouží některá opatření i po 17. květnu, nakonec připravil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ve čtvrtek ho předloží vládě. Podle serveru idnes.cz ale není vyloučeno, že vláda ještě jednou bude muset požádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu.

Ten trvá právě do 17. května a vláda vymýšlí, jak zařídit protáhnutí některých opatření i po tomto datu. Ve hře bylo posílení pravomocí ministerstva zdravotnictví, to ale vláda smetla v pondělí ze stolu.

Kromě Vojtěchova návrhu vládě předloží svůj návrh i vicepremiér Jan Hamáček, který na něm pracoval se svým ministerstvem vnitra.

Zákaz akcí

Nouzový stav měl být původně prodloužen do 25. května, poslanci s tím ale nesouhlasili. Vojtěch už dříve řekl, že roušky budou povinné do konce června, k tomu ale stav nouze nepotřebuje.

Vláda potřebuje najít shodu, jak nouzový stav nahradit, jinak o něj bude muset požádat znovu. Harmonogram rozvolňování sice 25. května končí, i potom ale bude nutné zavádět některá opatření. Třeba o zákazu akcí.

„V tuto chvíli uvažujeme na základě stanoviska epidemiologů od 25. května o zákazu konání hromadných akcí nad 500 osob,“ řekl ve středu Vojtěch ve Sněmovně.

Dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) je dva roky ve svazku manželském. Přes...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu