Nouzový stav i po 17. květnu: Není vyloučeno, že vláda znovu požádá o prodloužení

Mezi Vojtěchem a Prymulou jsou velmi napjaté vztahy.
Mezi Vojtěchem a Prymulou jsou velmi napjaté vztahy.
Foto: reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 5. 2020

Návrh zákona, který prodlouží některá opatření i po 17. květnu, nakonec připravil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ve čtvrtek ho předloží vládě. Podle serveru idnes.cz ale není vyloučeno, že vláda ještě jednou bude muset požádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu.

Ten trvá právě do 17. května a vláda vymýšlí, jak zařídit protáhnutí některých opatření i po tomto datu. Ve hře bylo posílení pravomocí ministerstva zdravotnictví, to ale vláda smetla v pondělí ze stolu.

Kromě Vojtěchova návrhu vládě předloží svůj návrh i vicepremiér Jan Hamáček, který na něm pracoval se svým ministerstvem vnitra.

Zákaz akcí

Nouzový stav měl být původně prodloužen do 25. května, poslanci s tím ale nesouhlasili. Vojtěch už dříve řekl, že roušky budou povinné do konce června, k tomu ale stav nouze nepotřebuje.

Vláda potřebuje najít shodu, jak nouzový stav nahradit, jinak o něj bude muset požádat znovu. Harmonogram rozvolňování sice 25. května končí, i potom ale bude nutné zavádět některá opatření. Třeba o zákazu akcí.

„V tuto chvíli uvažujeme na základě stanoviska epidemiologů od 25. května o zákazu konání hromadných akcí nad 500 osob,“ řekl ve středu Vojtěch ve Sněmovně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.