Nouzový jsme nepodpořili. Ivan Bartoš popsal, jaké kroky u vlády prosadili Piráti po Velikonocích

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: se souhlasem Ivana Bartoše

Epidemická situace v Česku se postupně zlepšuje, ale podle ministra vnitra Jana Hamáčka (42) rozhodně není vyhráno. Slova odborníků varují před nedodržováním opatření především v době Velikonoc, kdy se může opakovat situace z vánočních svátků. Aktuálně zavedená vládní opatření trvají i nadále také díky tomu, že Sněmovna nakonec schválila nouzový stav až do neděle 11. dubna. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše není nouzový stav jakkoli efektivní a kabinet by měl převzít plnou odpovědnost za současnou kritickou situaci. "Kabinet nedokázal daty doložit smysluplnost sporných opatření, ani nepředstavil žádný plán do budoucna – o což ho dlouhodobě žádáme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku pokračuje nouzový stav, který skončí v neděli 11. dubna. Předchozí trval do 28. března a Sněmovna v pátek rozhodla, že schválí nový na dobu dvou týdnů. Proti jeho vyhlášení byla opozice - Česká pirátská strana a Starostové a nezávislí (STAN) v čele s předsedou Vítem Rakušanem (42).

"Spolu se Starosty jsme již posedmé nehlasovali pro prodloužení nouzového stavu. Nezpochybňujeme vážnost situace, kabinet ale nedokázal daty doložit smysluplnost sporných opatření, ani nepředstavil žádný plán do budoucna – o což ho dlouhodobě žádáme. Kabinet musí nést plnou odpovědnost za současnou kritickou situaci, ke které velkým dílem přispěl. Měl by tedy sám i nést plnou odpovědnost za nouzový stav. Vláda nakonec prosadila další prodloužení za přispění hlasů KSČM. Doufáme nicméně, že k prodlužování došlo už skutečně naposledy," řekl Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz s tím, že by se situace měla zlepšit natolik, aby mohl začít platit pandemický zákon, který se Starosty ve Sněmovně s podporou dalších stran prosadili.

"Děláme pro to maximum - předkládáme smysluplná opatření, která pomohou zvládnout pandemii a uleví lidem. Tak aby nouzový stav už nebyl potřeba. Jednali jsme o tom s ministry i s panem premiérem, představili jim řadu návrhů. Povedlo se nám po dlouhodobém tlaku protlačit například testování ve firmách a krizovou nemocenskou. Klíčové je pro nás nyní dotáhnout testování ve firmách kvalitními testy, očkování včetně dobrovolného zapojení lékáren či zvýšení ošetřovného. Projednáváme s ministrem Plagou také naši strategii návratu žáků do škol a navrhli jsme zlepšení kompenzací pro firmy, které nesmíme nechat padnout na dno," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz předseda České pirátské strany, který v minulosti pracoval pro české i zahraniční společnosti jako specialista na informační technologie.

Začínal jako obchodník s kopírkami, do nejvyšší ligy bohatých vstoupil ovládnutím České pojišťovny. Tvář Petra Kellnera byla veřejnosti dříve známá hlavně z fotografií výročních zpráv jeho vlastní firmy PPF, byl suverénně nejbohatším občanem České republiky. Podle zahraničních médií zemřel ve věku 56 let při pádu vrtulníku na Aljašce.

Setkání mezi premiérem Andrejem Babišem (66) a lídry opozičních stran skončilo neúspěchem....

"Během pátečního jednání pléna jsme rovněž prosadili několik doprovodných usnesení Sněmovny, například aby zákaz přejezdů mezi okresy skončil nejpozději po Velikonocích. Stejně tak jsme zavázali vládu k vypracování komplexního plánu pro návrat studentů do škol reflektující efektivní přístupy, jako jsou rotační výuka a spolehlivé testování. Kabinet má rovněž vysvětlit, proč neobjednal všechny dostupné vakcíny ze společného nákupu zprostředkovaného EU či zveřejnit seznam spolehlivosti jednotlivých značek antigenních testů. Díky Pirátům a Starostům by se měly i otevřít farmářské trhy za přísných epidemiologických podmínek, mělo by být povoleno individuální sportování dětí a mládeže s trenérem či lázeňská pocovidová péče pro širší skupiny zájemců," dodal Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.