Nová naděje v léčbě rakoviny: Vědci objevili látku, která je zabijákem zákeřného onemocnění

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 9. 2020

V renomovaném vědeckém časopise Acta Biomaterialia se objevil výzkum, pod kterým je podepsaná profesorka Susmita Boseová z Washingtonské státní univerzity. Studie se věnovala tomu, jak sloučeniny sóji působí na rakovinné buňky. Výsledky mohou znamenat novou naději pro léčbu rakoviny kostí.

Lékaři se setkávají s tzv. osteosarkomem, zhoubným nádorem kosti, nejvíce u dětí a dospívajících. Přes možnosti současné medicíny je tento typ nádoru druhou nejčastější příčinou úmrtí dětských onkologických pacientů. Kromě zahájení chemoterapie spočívá léčba v chirurgickém odstranění nádoru. Cílem vědců bylo najít šetrnou doplňující léčbu, která by výrazně urychlila rekonvalescenci a současně eliminovala užívání velmi silných léků zatěžujících oslabený organismus.

Výzkumný tým pod vedením profesorky Boseové zkoumal způsob, jakým by mohla probíhat obnova poškozené kosti pomocí některých materiálů a pokročilých výrobních technik. Díky moderní technologii 3D tisku se podařilo vyrobit model kostní opory, která v sobě obsahovala tři sloučeniny sóji. Jedna z nich – isoflavon, rostlinná látka, u které se již prokázaly účinky na zpomalení úbytku kostní hmoty, dokáže u mnoha typů rakoviny bránit napadeným buňkám v růstu. Přitom však neohrožuje ty zdravé. 

Výzkum ukázal, že isoflavon během 11 dní extrémně zapůsobil na buňky rakoviny v kosti. Snížil totiž jejich životaschopnost o neuvěřitelných 90 procent. Zbylé dvě sloučeniny sóji sice nebyly v tomto ohledu účinné, ale za stejnou dobu významně navýšily růst zdravých buněk v kosti. "Výsledky jen potvrdily naše předpoklady. Na to, jaký máme terapeutický přístup k používání syntetických kostních štěpů, které slouží jako určitý »nositel« léčivé látky," uvedla profesorka Boseová ve studii, která může znamenat novou naději pro pacienty s rakovinou kosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.