Nová naděje v léčbě rakoviny: Vědci objevili látku, která je zabijákem zákeřného onemocnění

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 9. 2020

V renomovaném vědeckém časopise Acta Biomaterialia se objevil výzkum, pod kterým je podepsaná profesorka Susmita Boseová z Washingtonské státní univerzity. Studie se věnovala tomu, jak sloučeniny sóji působí na rakovinné buňky. Výsledky mohou znamenat novou naději pro léčbu rakoviny kostí.

Lékaři se setkávají s tzv. osteosarkomem, zhoubným nádorem kosti, nejvíce u dětí a dospívajících. Přes možnosti současné medicíny je tento typ nádoru druhou nejčastější příčinou úmrtí dětských onkologických pacientů. Kromě zahájení chemoterapie spočívá léčba v chirurgickém odstranění nádoru. Cílem vědců bylo najít šetrnou doplňující léčbu, která by výrazně urychlila rekonvalescenci a současně eliminovala užívání velmi silných léků zatěžujících oslabený organismus.

Výzkumný tým pod vedením profesorky Boseové zkoumal způsob, jakým by mohla probíhat obnova poškozené kosti pomocí některých materiálů a pokročilých výrobních technik. Díky moderní technologii 3D tisku se podařilo vyrobit model kostní opory, která v sobě obsahovala tři sloučeniny sóji. Jedna z nich – isoflavon, rostlinná látka, u které se již prokázaly účinky na zpomalení úbytku kostní hmoty, dokáže u mnoha typů rakoviny bránit napadeným buňkám v růstu. Přitom však neohrožuje ty zdravé. 

Život někdy dokáže přinést chvíle, se kterými se člověk musí poprat stůj co stůj. Tvrdou r...

Výzkum ukázal, že isoflavon během 11 dní extrémně zapůsobil na buňky rakoviny v kosti. Snížil totiž jejich životaschopnost o neuvěřitelných 90 procent. Zbylé dvě sloučeniny sóji sice nebyly v tomto ohledu účinné, ale za stejnou dobu významně navýšily růst zdravých buněk v kosti. "Výsledky jen potvrdily naše předpoklady. Na to, jaký máme terapeutický přístup k používání syntetických kostních štěpů, které slouží jako určitý »nositel« léčivé látky," uvedla profesorka Boseová ve studii, která může znamenat novou naději pro pacienty s rakovinou kosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu