Nová očkovací strategie, jak zachránit statisíce seniorů před covidem podle Milana Kubka: Navštívit je doma a promluvit s nimi

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 5. 9. 2021

Ministerstvo zdravotnictví určilo cíl proočkovanosti alespoň 75 procent obyvatelstva a odborníci doufali, že tato hranice bude ještě před podzimem pokořena. Aktuální proočkovanost je ale přibližně 54 procent celkové populace České republiky. Podle prezidenta České lékařské komory je vakcína při boji s koronavirem klíčovou zbraní a snaha o přesvědčení lidí k očkování je na místě. "Půl milionu osob ve věku 60+ nebylo očkováno a je to potenciální velké riziko. Je třeba se snažit naočkovat co nejvíc lidí, včetně mladých," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek (53). Prozradil, jaká je podle něj ideální cesta.

S podzimem přichází i období respiračních onemocnění. Děti se vrátily do škol, dospělí po dovolených do zaměstnání a interakce mezi lidmi je tak vyšší než v létě. Teploty ale prozatím příliš podzimní nejsou a proto ani viry, které se lépe šíří v chladném počasí, zatím neudeřily. Podle prezidenta České lékařské komory počasí sice má v šíření covidu svou roli, ale neznamená to, že ho můžeme podceňovat.

"Samozřejmě počasí na šíření svou roli hraje, pokud bude počasí jako minulý víkend, čeká nás nová vlna dřív, pokud bude hezky, tak se to trochu oddálí. Zkušenosti z Izraele, kde je nepochybně mnohem tepleji než u nás, ale ukazují, že počasí není jediným faktorem, který hraje roli. To, že lidé budou víc chodit do práce a děti budou chodit do školy svou roli hrát bude. Určitě poroste počet pozitivních případů, ale teď všichni s napětím očekáváme, jak se to projeví na počtu závažných případů a zemřelých. Zkušenosti z Británie a Izraele jsou spíše optimistické, to znamená velký nárůst počtů nových případů, ale jen malý nárůst počtů vážných případů a počtů zemřelých, přičemž ty osoby se v drtivé většině rekrutují z lidí, kteří se z nejrůznějších důvodů nenaočkovali," řekl pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

V pořadu Otázky Václava Moravce šéf ČLK řekl, že v dosažení 75 procent očkované populace do konce podzimu nevěří. Tento cíl proočkovanosti je podle něj navíc nedostatečný a mutace delta vyžaduje 85 až 90 procent lidí, kteří jsou očkovaní nebo nemoc prodělali. Apeloval také na neočkované, především na ty ve vyšších věkových kategoriích, aby vakcinaci podstoupili.

"Půl milionu osob ve věku 60+ nebylo očkováno a je to potenciální velké riziko. Je třeba se snažit naočkovat co nejvíc lidí, včetně mladých, kteří mají vnitřně pocit, že to méně potřebují, ale na druhou stranu mají větší množství sociálních kontaktů a snáze infekci roznáší. Když to řeknu jednoduše, důchodci na diskotéky nechodí," upřesnil Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz, koho je především potřeba k očkování přesvědčit.

Zanedlouho dojde k uzavření velkokapacitních očkovacích center, v nichž o vakcínu už tak velký zájem není. Kdo o očkování skutečně stál, ten už má většinou obě dávky za sebou. Prezident České lékařské komory je pro to, aby do vesnic především za seniory vyjížděly očkovací týmy, které nejen, že nabídnou možnost vakcinace, ale také o jejích prospěších promluví s těmi, kteří se dosud očkovat nenechali.

"Jsem velkým zastáncem pojízdných očkovacích týmů, aby nějaká auta se zdravotníky objížděla republiku do nejmenších vesniček podle předem oznámeného jízdního řádu, jako jezdí pojízdné prodejny. Aby opravdu přijeli do každé vesničky a vyplatí se i navštívit seniory přímo u nich doma a promluvit s nimi. Samozřejmě mohou narazit na nerudného pána, který je požene vidlemi, ale většina těch lidí si myslím, že není očkovaná jen proto, že by museli překonávat nějakou komplikaci. Například se nemají jak dostat k očkování kvůli špatné dopravní obslužnosti, nikdo jim moc nepomáhá a nebo spoléhají na to, že si je doma virus nenajde. Myslím si ale, že když za nimi vakcína přijede, tak se většina naočkovat nechá," dodal Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.