Nově zvolený prezident začal svižně, má to grády, chválí první kroky Petra Pavla jeho poradce

Petr Kolář
Petr Kolář
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 2. 2023

Týden od svého zvolení ve druhém kole prezidentské volby podnikl Petr Pavel (61) řadu kroků, které jednoznačně zarezonovaly napříč českou společností. Jedním z nich byl telefonát s tchajwanskou prezidentkou, který vyvolal protesty čínské strany. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila diplomata Petra Koláře (60), který působil v roli velvyslance ve Švédsku, Irsku, USA a Rusku a v současnosti je poradcem nově zvolené hlavy státu, s dotazem, jak první kroky nástupce Miloše Zemana (78) vnímá. Z jeho slov vyplynulo, že rozhodně Petr Pavel nebude pasivním prezidentem, ale ani aktivistickým.

Pavel po sobotním vítězství v prezidentské volbě nad expremiérem Andrejem Babišem si telefonoval s tchajwanskou prezidentkou, ale také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a polským prezidentem Andrzejem Dudou.

Pro ŽivotvČesku.cz první kroky nově zvolené hlavy státu zhodnotil Petr Kolář, který odpověděl na konkrétní dotaz, že se objevila v souvislosti s jednáním nově zvoleného prezidenta řada různých názorů - tedy kladných i záporných. "Je to naprosto v pořádku. Žijeme ve společnosti, která je různorodá. Chtěli jsme v listopadu 1989 pluralitu názorů, tak ji máme, je to naprosto správné. Za sebe konstatuji, že nově zvolený prezident začal po volbách svižně, má to dopad, grády. Myslím si, že to je jasná známka, že nebude pasivní prezident, ale nebude aktivistický. Vše, co podniká, je v souladu a koordinováno s vládou, současně dává najevo, že chce spolupracovat i s opozicí," uvedl mezinárodně uznávaný diplomat Petr Kolář pro ŽivotvČesku.cz.

Jasné vymezení zvoleného českého prezidenta Petra Pavla vůči Číně je v souladu se současným trendem zemí Evropské unie, které v poslední době začaly klást větší důraz na otázky lidských práv a nezávislosti Tchaj-wanu. Peking se naproti tomu pokouší vylepšit své vztahy s Evropou a není pravděpodobné, že by v nejbližší době sáhl k zásadním odvetným krokům vůči Česku. Myslí si to evropští odborníci na vztahy s Čínou oslovení ČTK. Změnu postojů v porovnání s končícím prezidentem Milošem Zemanem označují za jednu z nejráznějších proměn rétoriky v Evropě posledních let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.