O dovolenou na vodě je stále zájem. Předseda Svazu vodáků promluvil o letošních podmínkách a toleranci alkoholu

Léto - ilustrační foto
Léto – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 3. 6. 2021

Přestože je zájem o dovolené v zahraničí letos poměrně vysoký, celá řada lidí nejen kvůli pandemii koronaviru upřednostní dovolenou v českých končinách. Na prázdniny v Česku se těší hlavně vodáci, kterým podmínky v předchozích letech příliš nepřály - kvůli suchu nebyla hladina vody na mnoha místech dostatečně vysoká. Pro letošní rok jsou naopak vyhlídky výborné. "V tuto chvíli máme vodní stavy takové, které bývaly v předchozích letech jen časně zjara, když tál sníh, to znamená, že vody je nyní hodně," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Svazu vodáků České republiky Libor Polák.

Dovolená na vodě je pro mnoho rodin každoroční tradicí. Česko v posledních letech trápilo sucho, a podmínky pro sjíždění řek tak nebyly vždy perfektní, ba naopak, na některých místech se stávalo, že vodáci dřeli lodí o dno. Pro letošní rok vypadají podmínky zatím skvěle, navíc kvůli pandemii zvolí dovolenou v tuzemsku o něco víc lidí.

"Koronavirus situaci zcela jednoznačně ovlivnil, je daleko větší zájem o tuzemské dovolené, pod které spadá i dovolená na vodě," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Svazu vodáků České republiky Libor Polák.

Díky vysokým hladinám vod a předpovědím počasí, které zatím nepočítají s dlouhými tropy a suchem, budou letos podmínky nejlepší za dlouhou dobu. "V tuto chvíli máme vodní stavy takové, které bývaly v předchozích letech jen časně zjara, když tál sníh, to znamená, že vody je nyní hodně. Prognóza je taková, že by se to nemělo příliš zhoršovat, protože teploty by měly být sice letní, ale ne tak vysoké jako v předchozích letech," vysvětlil Libor Polák pro ŽivotvČesku.cz.

Dosud byly teploty oproti normálu podprůměrné, naopak v předchozích letech panovaly letní hodnoty už v květnu. Letos přichází řádné oteplení až s červnem, a proto vodáci, kteří i jindy běžně vyrážejí na vodu ještě před prázdninami, zatím čekají.

"Kempy i půjčovny jsou připravené, ale lidí zatím moc není, protože není dost teplo. Zdražovat se podle mě nebude, myslím si, že poskytovatelé služeb budou rádi za každého platícího zákazníka, a tak není příliš důvodů k tomu, aby se ceny musely v tuto chvíli zvedat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz předseda Svazu vodáků.

V roce 2019 bylo schváleno, že vodákům, kteří do té doby museli být zcela střízliví, bude tolerováno půl promile alkoholu v krvi. Předseda Svazu vodáků přesto důrazně žádá tuzemské dovolenkáře, aby pili až na břehu. "Když už lidé vyrazí na dovolenou na vodu, je zásadní, aby nekonzumovali alkohol přímo na vodě, je to velmi nebezpečné. Pokud už se chtějí napít, ať si dají až na břehu," doplnil Libor Polák pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.