O mém návratu rozhodl ještě jeden člověk, říká Adam Vojtěch. Popsal, kdo měl vliv na to, že bude opět ministr

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 5. 2021

V úterý 25. května zažilo Česko velký přetřes na domácí politické scéně. Petr Arenberger (62) rezignoval na post ministra zdravotnictví a premiér Andrej Babiš (66) navrhl hlavě státu jako nástupce exministra Adama Vojtěcha (34), který bude během dnešního dne oficiálně jmenován prezidentem Milošem Zemanem (76) a pověřen vedením resortu zdravotnictví. V exkluzivním rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz popsal pocity z návratu do staronové funkce a uvedl, co bude jeho hlavním cílem nebo zda bude spolupracovat s Mezioborovou skupinou pro epidemické situace (MeSES). "Pana doktora Smejkala znám také dobře ještě z doby před covidem. S ním se určitě rovněž spojím, je dokonce stále členem rady vlády pro zdravotní rizika," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Pane ministře, když vás oslovil pan premiér s nabídkou návratu do vedení resortu zdravotnictví, jak jste reagoval? Bylo to z vaší strany jasné »ano«, nebo jste chvíli přemýšlel, zda nabídku přijmout?

Určitě jsem o tom chvíli přemýšlel. Je to něco, co si člověk potřebuje rozmyslet a také prodiskutovat se svými blízkými. Vlastně o mém návratu rozhodl ještě jeden člověk. To znamená, že hlavně jsem to musel probrat se svou manželkou, jejíž názor byl pro mě v tomto směru dost zásadní. V zásadě mě podpořila v jakémkoli rozhodnutí, nicméně jsem to rozhodně zvažoval, jestli je to dobrá cesta. Jedná se o úplně jinou situaci, než když jsem šel na ministerstvo na začátku volebního období a měl jsem před sebou 4 roky, nakonec 3. Dnes vím, se je to dočasná mise do voleb, ale na druhou stranu je tu mnoho věcí, které je třeba dotáhnout, dokončit a hlavně stabilizovat resort po všech změnách. Proto jsem nakonec i vzhledem k jisté odpovědnosti vůči resortu nabídku přijal.

Mluvil jste s některými kolegy, kteří se vás ptali, zda se nebojíte? Jestli víte, že vás čeká hodně práce, protože jste opustil funkci, najednou tady byli další tři lidé a resort zdravotnictví je v jistém »nepořádku«. Každý ministr měl jiné vize, dělal personální změny a vy musíte resort navrátit do stavu, ve kterém jste ho opouštěl, abyste dokázal navázat. Bude to pro vás těžké?

Počítám s tím, že to nebude úplně snadné, ale na druhou stranu všechny kolegy, kteří jsou na ministerstvu třeba i nově, znám z minulosti. Myslím si, že mě také znají a ví, co ode mě mají čekat. Věřím, že je to pro ně v tomto směru dobrá zpráva nebo určitá predikovatelnost. Kdyby přišel nový člověk z vnějšku, musel by se sžívat s ministerstvem, je to obecně nepochybně složitý organismus. S kolegy se znám, ví, jak pracuji a co jsou mé priority. Díky tomu to může být snadnější.

Zůstáváte nadále předsedou Krajské zdravotní, nebo nikoli?
Už ne. Bohužel není možné dělat ministra a zároveň předsedu představenstva. Není to reálné možná ani z hlediska zákona. Vždycky jsem zastával názor, že pokud někdo něco dělá, tak to má dělat pořádně a věnovat se tomu na 100 procent. Kdysi jsem to tak měl a nyní to budu mít znovu, určitě musím rezignovat na pozici předsedy představenstva. Do jisté míry mě to mrzí, protože jsme rozjeli spoustu věcí a s kolegy jsme se snažili stabilizovat společnost, ale tak to někdy bohužel v životě chodí. Docela věřím v to, že se věcí dějí, jak se mají dít a vždy se mi to potvrdilo – život mě posunul tam, kde jsem měl být.

Pokud jde o Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES), se kterou vláda ukončila spolupráci, budete ji chtít nějak uplatnit?

Pana doktora Smejkala znám také dobře ještě z doby před covidem. S ním se určitě rovněž spojím, je dokonce stále členem rady vlády pro zdravotní rizika. Budu se s ním bavit, jak skupina funguje a jestli by třeba nějaká externí expertní stanoviska mohla nadále poskytovat ministerstvu. Musíme to ještě probrat, zatím jsem s ním nemluvil.

Jaké jsou vaše cíle ve staronové funkci?

Cíl je jediný - teď dořešit pandemii, proočkovat cílovou populaci a ten objem 75 procent lidí. Pak se připravit na období, které bude následovat. Jsou tam i další věcí - dotáhnutí legislativy, která je ve Sněmovně, poslal jsem ji tam já ještě jako ministr. Prošla nějakým procesem a nyní je třeba ji finálně schválit. Pak musíme řešit i úhrady zdravotní péče pro příští rok, kompenzace za covid a další důležité věci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.