O Velikonocích zákaz pomlázek a problémy při práci na zahradě. Promluvil Andor Šándor

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 3. 2021

Zdá se, že letošní Velikonoce budou lidé trávit doma u televize či dobré knihy. Ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček (51) se staví proti prodeji pomlázek. Nyní řadě lidí zkomplikoval nákup zahradnických potřeb. Hobby markety se podle něj neotevřou. "Ministři jsou odtržení od života obyčejných lidí," okomentoval restrikce pro ŽivotvČesku.cz kritik vlády a bezpečnostní expert Andor Šándor (63).

Velikonoce budou naprosto zlomové a podle politiků i lékařů se rozhodne, zda Česká republika dokáže epidemii koronaviru dostat pod kontrolu.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že pomlázka není potřeba za každou cenu a v pořadu Partie řekl, že nebude možné v obchodech prodávat velikonoční zboží. Práci budou mít ale zkomplikovanou také ti, kteří chtěli svátky jara prožít při práci na zahradě. Loni vláda hobby markety otevřela, letos se to podle ministra stát nesmí.

"Určitě před Velikonocemi nečekejme ani otevření hobby marketů. Když se díváme na počty infikovaných i další ukazatele, tak je situace úplně jiná. Minulý rok jsme si to mohli dovolit, v tomto roce nepředpokládáme, že by něco takového nastalo," řekl Karel Havlíček pro CNN Prima NEWS s tím, že by to byl hazard.

Občané, kteří počítali s tím, že si zakoupí rýč, hrábě či zahradnické kleště, se budou muset obrátit na nabídku e-shopů.

"Vláda má vydávat taková opatření, která je schopná zajistit, že se zrealizují a která může zkontrolovat, že se dodržují. Já ministra Havlíčka slyšel, jak říká, že pomlázka není důležitá. To odpovídá neschopnosti vlády vžít se do toho, co prožívají občané. To je jejich odtrženost od života. I toto může vést k tomu, že lidé přestanou držet společenskou dohodu s vládou o tom, že opatření budou dodržovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz kritik chaotického jednání ministrů Andor Šándor.

Velikonoční pondělí, kdy koledníci chodí pro vajíčka k sousedům, letos připadne na 5. dubna. Velký pátek, který je časem konání bohoslužeb a setkávání křesťanů, vychází na 2. duben. Už nyní je zřejmé, že letošní Velikonoce proběhnou ve značně omezené verzi. Jak přesně budou restrikce vypadat, vláda ještě projedná.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.