Prodej pomlázek zakázán, zdůraznil Karel Havlíček. Cimrman v praxi, lidi řeknou dost, varuje expert

Ilustrační snímek - Velikonoční pomlázka
Ilustrační snímek – Velikonoční pomlázka
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 3. 2021

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51) v neděli zdůraznil, že vláda zakázala prodej pomlázek a velikonočního zboží. Obchody se snaží nařízení obejít, ale ministr na něm trvá. "Je to jako z Cimrmana. Povede to k tomu, že lidé nakonec řeknou, že už to stačilo," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor (63) a varoval před pnutím ve společnosti.

Bezpečnostní expert Andor Šándor opakovaně varuje před polarizací ve společnosti. Podle něj do nekonečna napínat strunu mezi vládou a obyčejnými lidmi nejde. "Každé opatření je třeba zdůvodnit a vysvětlit," uvedl Andor Šándor s tím, že pokud se lidem jen něco přikáže bez vysvětlování, tak roste frustrace.

Už několik dnů se diskutuje, že ministerstvo průmyslu a obchodu zakázalo prodej velikonoční pomlázky a jiného svátečního zboží, které ke svátkům jara patří. Podle ministerstva průmyslu a obchodu se na tento druh zboží nyní nevztahuje výjimka a nesmí být v prodeji. Obchodníci zatím zákaz obchází tak, že velikonoční věci přesouvají do sekce, kde se prodává pietní zboží.

V nedělní debatě na CNN Prima News Karel Havlíček zopakoval, že na zákazu trvá. "Nebude to prostě tak, jako to bylo každý rok. Přece nehrajeme teď o to, jestli budeme mít pomlázku o Velikonocích," zdůraznil ministr.

Podle bezpečnostního experta je takový zákaz druhem absurdního nařízení, které prohlubuje příkop mezi vládou a veřejností.

"Vláda má vydávat taková opatření, která je schopná zajistit, že se zrealizují a která může zkontrolovat, že se dodržují. Já ministra Havlíčka slyšel, jak o tom dnes hovoří v televizní debatě. Jeho odpověď byla, že pomlázka není důležitá. To odpovídá neschopnosti vlády vžít se do toho, co prožívají občané. To je jejich odtrženost od života. I toto může vést k tomu, že lidé přestanou držet společenskou dohodu s vládou o tom, že opatření budou dodržovat. Toto je jedno z dalších naprosto nesmyslných opatření. Oni hned vidí, že každý Pražák si vezme pomlázku a bude obíhat dvě čtvrti, ale tyto zvyky se dnes drží hlavně na Moravě a menších obcích. Každopádně to není vhodná příležitost, aby se takto necitlivě zasahovalo. Tady se pořád říká, že opatření je nutné vysvětlovat. Ale vysvětlení, že to přeci nemusíme mít, to není žádné vysvětlení. To je jako s panem ministrem Blatným, že i na opuštěné ulici máme mít respirátor, protože je to tak nařízené. To je jak z Cimrmana. Pokud to půjde takto dál, tak lidé jednoho dne řeknou, že to stačilo," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že doufá, že nakonec v Česku zvítězí zdravý rozum.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.