Po 21. březnu rozvolnit nechci, zákaz cestování si přeji i na Velikonoce, oznámil Jan Blatný

Jan Blatný – ministr zdravotnictví
Jan Blatný – ministr zdravotnictví
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) na tiskové konferenci uvedl, že bude proti tomu, aby se po 21. březnu rozvolňovalo. Zákaz cestování mezi okresy chce prosadit i přes Velikonoce. Jan Blatný nevidí problém ve vakcíně AstraZeneca, dál chce očkovat. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51) popsal, jak bude probíhat testování ve firmách.

Na pondělní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že půjde na vládu s tím, aby současná omezení trvala i po 21. březnu. Ministr oznámil, že epidemie lehce ustupuje, ale situace není taková, aby mohlo dojít k rozvolnění.

Podle Jana Blatného by bylo dobré, aby omezení trvalo dalších 14 dnů. Ministr zdravotnictví chce, aby zákaz cestování mezi okresy trval i během Velikonoc. Jan Blatný také uvedl, že nikdo z vlády občanům na začátku března neslíbil, že po 21. březnu zákaz cestování mezi okresy skončí. Dovede si ale představit, že by lidé mohli trávit volný čas i mimo katastr své obce.

Ministr zdravotnictví také uvedl, že nebyla prokázána souvislost mezi zdravotními problémy a podáním vakcíny AstraZeneca. Přeje si, aby očkování touto vakcínou v České republice dál pokračovalo. Incidenty, kdy došlo u očkovaných ke zdravotním problémům, ministerstvo zdravotnictví sleduje a bude vyhodnocovat. Podle Blatného není na místě ukončovat očkování touto vakcínou.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na tiskové konferenci popsal, jak bude probíhat testování ve firmách. Povinné testování bude platit i pro firmy od deseti do 49 zaměstnanců, první kolo testování musejí dokončit do 26. března. Testování v malých podnicích se týká 650.000 pracovníků.

Post ministra zdravotnictví České republiky je funkce, ve které se za poslední rok s epide...

Firmy nad 250 zaměstnanců musely první cyklus testování dokončit do pátku, pro podniky s 50 až 249 pracovníky končí termín dnes. Úřady a další veřejné instituce musejí všechny zaměstnance otestovat do středy. Pokud se připočtou malé firmy, pravidelně jednou týdně bude testování podle Havlíčka podstupovat 3,2 milionu pracovníků.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.