Reklama:

O víkendu udeří letní teploty, ale i bouřky, ve středu bude až 33 °C. Pak opět nastane extrémní změna

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2024

V pátek bude chladné severozápadní proudění střídat teplý vzduch od jihozápadu a teploty půjdou rychle nahoru. Z víkendu bude více oblačnosti a srážek v neděli – to bude přes Česko přecházet studená fronta," uvedla to pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Reklama:

Výrazně teplotně nadprůměrné období jsme zažívali od konce ledna do poloviny dubna. "Pro připomenutí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 1. dubna nastalo letošních prvních 25 °C, následně 7. dubna udeřil první tropický den. Mnozí si malovali, že do plavek se budeme oblékat už od dubna, ale pak přišel střih a v květnu se teploty vrátily k normálu. Obešel se ale bez tropických teplot, ale také letních dnů bylo jen málo. To, že přinesl kladnou teplotní odchylku a dopadl jako teplotně nadnormální, mu zajistily zejména vysoké noční teploty," ohlédla se pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

"Na začátku června následovalo období bohaté na srážky, bouřky a teploty mnohde pod 20 °C – tedy klasické »medardovské«. V příštím týdnu už očekáváme příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu, tím pádem v úterý a ve středu dojde na tropické teploty. Maxima nebudou vůbec tak vysoká, jako tomu bylo v posledních letech v červnu. Absolutní červnový teplotní rekord byl překonán před dvěma lety 19. června na stanici Praha-Řež, teplota se zastavila na 39 °C. Předtím platila nejvyšší červnová odpolední teplota z 26. června (2019), kdy bylo 38,9 °C v Doksanech a v roce 2000 bylo 22. června v Brně-Žabovřeskách přesně 38,2 °C. Vlnou veder s odpoledními teplotami přes 37 °C končil i první meteorologicky letní měsíc v roce 1935," přiblížila pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Reklama:

Pokud jde o stávající týden, tak ve čtvrtek bude většinou oblačno, na začátku dne i zataženo, odpoledne se budou vyskytovat přeháňky, v Čechách také bouřky. Jen přechodně polojasno. Odpolední teploty budou ještě relativně nízké, většinou kolem 16 až 20 °C.

V pátek lze očekávat polojasno nebo skoro jasno, po ránu ojediněle mlhy. Postupně přibývání oblačnosti a ojediněle přeháňky. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 20 až 24 °C.

Počasí o víkendu

V sobotu bude polojasno, odpoledne od západu místy přeháňky a bouřky. Ranní teploty 14 až 10 °C. Denní teploty 23 až 28 °C.

V neděli si počasí nachystá oblačno až zataženo, na východě místy přeháňky, déšť a bouřky. Postupně od západu až polojasno. Ranní teploty 14 až 10 °C. Denní teploty 22 až 26 °C.

Počasí v dalším týdnu

V pondělí lze očekávat polojasno. Ranní teploty 14 až 10 °C. Denní teploty 24 až 28 °C.

V úterý bude polojasno. Ranní teploty 17 až 13 °C. Denní teploty 27 až 31 °C.

Ve středu bude možné počítat s tím, že bude polojasno, postupně přibývání oblačnosti a místy přeháňky, déšť a bouřky. Ranní teploty 20 až 15 °C. Denní teploty 27 až 31 °C, na východě až 33 °C.

"Pak přijde ochlazení o 10 °C," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: