Oáza na 40 metrech čtverečních kousek za Prahou. Jak lze efektivně využít malou zahrádku bez pomoci odborníka

Jezírko s rybyčkami, které je radostí...
Jezírko s rybyčkami, které je radostí…
Foto: ŽivotvČesku
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 5. 2024

Byty s předzahrádkami jsou oblíbenou variantou méně náročného bydlení pro ty, kteří nechtějí z různých důvodů pořizovat dům se zahradou. Jeden takový byt s předzahrádkou obývá rodina Vlkova sedm kilometrů severovýchodně od Prahy. Na 40 metrech čtverečních dokázali bez pomoci a rad odborníka vytvořit oázu, kde se snoubí rostliny různých barev s plodinami, rybím jezírkem, prostorem na posezení i částí pro děti. Redakci ŽivotvČesku.cz poskytla rodina fotografie své předzahrádky, která je efektivně využita do posledního centimetru.

Za kousek zahrádky jsou v dnešní době nesmírně vděčné především mladé rodiny. Byty s menšími či většími zahrádkami jsou už několik let v kurzu a při chytrém rozvržení může být dobře a efektivně využito i pár metrů čtverečních. O tom ví své rodina Vlkova, která žije v bytě 2+kk kousek za Prahou.

Začátkem loňského roku se nastěhoval Jiří Vlk s rodinou do bytu s předzahrádkou, na které byla vyseta pouze nekvalitní travní směs. S manželkou se dali do práce a už v létě sklízeli plody svého snažení. Na čtyřiceti metrech dokázal majitel vytvořit jezírko se dvěma karásky, kterým se u Vlků na zahradě líbilo natolik, že se během roku jejich počet zpětinásobil.

Syn Vlkových si již od června pochutnával na sladkých jahodách, které manželé zasadili podél celé šíře zahrádky. Kromě jahodového záhonu pak pěstovali i rajčata, která v blízkosti jezírka neuvěřitelně prospívala. Na konci léta už Vlkovi nevěděli, jak ještě rajčata zpracovat. Úroda během léta byla neskutečná.

Pěstování salátů, kedluben a bylinek ulehčil vyvýšený truhlík umístěný v rohu zahrádky. Bylinkám se ale daří i u jezírka. Houževnatá máta peprná a majoránka se rozrůstají také více než dost. Na dlažbě, která zabírá zhruba pětinu zahrádky, se nachází místo na zahradní nábytek s menším, ale kvalitním plynovým grilem, který nezklame ani větší návštěvu, která přijde na večeři.

Aby se zajistilo soukromí zahrádky, podél gabionu i plotu manželé vysadili popínavé rostliny a stálezelené keře. Například trubač na zimu listy sice shazuje, přes léto ale krásně kvete, což i přes plot mohou kolemjdoucí ocenit.

Při realizaci zahrádky bylo myšleno i na děti. Dřevěný domeček slouží jak na hraní, tak i k praktickým účelům –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ využívá se k uschování zahradního náčiní. Vedle domečku manželé Vlkovi pořídili i kruhový bazén, který jejich synovi přes léto bohatě vystačil.

Letos mají prý v plánu pořídit větší –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ obdélníkový, kde se v parném létě ochladí i dospělé osoby. Skvělým tipem je i zabudování základny velkého slunečníku do země. Jednak se předejde tomu, že by slunečník při velkém větru odlétl, jednak se tím ušetří hodně místa.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.