Reklama:

Obavy lidí z koronaviru jsou přemrštěné, říká Jaroslav Dušek. Obdivovala ho zpěvačka Horká. Šéf ČLK Kubek mluví o středověku

Herec Jaroslav Dušek
Herec Jaroslav Dušek
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2022

Herec Jaroslav Dušek (60) proslul tzv. alternativním přístupem k životu. Nepopírá, že existuje onemocnění covid-19, ale reakce veřejnosti na koronavirus považuje za přemrštěné. Jeho názory se podle svého syna nechala ovlivnit zpěvačka Hana Horká (†57) ze skupiny Asonance, která odmítala vakcínu. "Ti, kteří propagují středověké metody, budou mít na svědomí mrtvé," uvedl k problematice tzv. antivaxerů prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Reklama:

Česká folková zpěvačka Hana Horká byla známá tím, že odmítala podstoupit očkování proti onemocnění covid-19. Byla přesvědčená, že když se nakazí a prodělá nemoc covid-19, tak získá přirozenou imunitu, která je lepší než protilátky získané na základě vakcíny. Uvedla, že jde vstříc variantě omikron, nakazila se ale mutací delta. O víkendu zemřela obklopená rodinou.

Reklama:

Její syn Honza Rek, který je členem skupiny Jelen, z její smrti veřejně obvinil několik lidí, které řadí k tzv. antivaxerům. Kromě zpěváka Daniela Landy (53) zmínil také pořad herce Jaroslava Duška. Ten proslul svými výroky, které řada lékařů odmítá.

"Čím to déle trvá, tím méně chápu, co to je za nemoc, i když ji nepopírám. Protože se mi zdá, že její dopad je mnohem menší než ten mediální humbuk okolo. S postupujícím časem je to čím dál zřejmější. Obavy lidí z koronaviru jsou přemrštěné. Nechci snižovat práci zdravotníků, kteří zachraňují životy. Ale tady se vytvořil mnohaměsíční tlak strachu a zkreslených informací. Samozřejmě vím, že se na koronavirus umírá, ale člověk odchází z tohoto světa i kvůli rakovině, infarktu, chřipce. Většina lidí se ale naštěstí uzdravila. Pořád jsem čekal na to, že se novináři budou pídit po tom, co ti, kteří se zotavili, pro to udělali. Jestli třeba pili čaj s medem nebo brali vitaminy. Ale nic jsem se nedozvěděl. Mně se líbil ten pan taxikář, který jako první u nás dostal lék Remdesivir, od něhož se už zase upustilo. Novináři se ptali, co si myslí, že ho uzdravilo. A on odpověděl, že za to vděčí Ježíši. To mě potěšil," vyjádřil se Jaroslav Dušek pro MF Dnes na konci listopadu 2021.

Herec dodal, že mnohem horší mu přijde hysterie a strach. To jsou podle něj faktory, které se podepisují na lidském zdraví. Jaroslav Dušek mluvil o tom, že strach je jako jed, který se pouští do lidí.

"Každý psycholog vám řekne, že právě strach je to první, co vám rozleptává imunitu. Vojáci z vítězných armád se hojili velice rychle, poražení ztěžka. A nám teď chybí optimismus, radost ze života. Myslím si, že člověk by se měl o své zdraví starat pravidelně svým životním stylem. Čerpat sílu ze sebe, nespoléhat jen na léky. Jsem si jistý, že tělo tyto schopnosti má. Tady stojím na jiné straně než klasická medicína," dodal pro MF Dnes herec známý mimo jiné z filmu Pelíšky (1999) režiséra Jana Hřebejka (54). Muž s velkým vlivem na své fanoušky a fanynky v minulosti několikrát uvedl, že očkovat se rozhodně nenechá, že to považuje ve svém případě za absurdní.

Rodina zpěvačky Hany Horké je přesvědčena, že kdyby neposlouchala lidi, kteří se odchýlili od vědy, tak mohla žít. Několik rozhovorů po odchodu své matky poskytl Honza Rek, který apeluje na Čechy, aby nedělali chybu, jako udělala jeho milovaná maminka a dali se očkovat.

Pořádně rozlobený je také prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek, který patří mezi zastánce povinného očkování proti koronaviru. Prezident ČLK je přesvědčen, že tzv. antivaxeři dostávají nezasloužený prostor v médiích a šíří středověké názory.

"S epidemií se můžeme vypořádat dvojím způsobem, cílem obou způsobů je získání tzv. kolektivní imunity či tolerance k nemoci, aby nemoc už pro většinu z nás nebyla závažnou. Ty cesty jsou dvě, jedna je moderní na základě využití vědy, to je očkování. Ta cesta je rychlá a bezpečná. Druhá cesta je středověká, to znamená, že všichni se nakazí, nemoc prodělají, cesta je delší, je lemována mrtvolami, ale lidstvo nakonec přežije, lidstvo přežilo i morové epidemie, i když to bylo za cenu, že zemřela třetina světové populace. Stát by měl podporovat metodu vědeckou, to by měli podporovat i lékaři a zdravotníci, k čemuž je Česká lékařská komora důrazně vyzývá. Ti, kteří propagují středověké metody, budou mít na svědomí mrtvé. Z části za to mohou i novináři, protože zesilují hlasy těchto magorů," sdělil prezident ČLK pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je zklamán také přístupem řady odborníků. Podle Kubka není správné, když se odborné debaty tahají na veřejnost, kde je laická veřejnost nemůže kriticky zhodnotit.

"Část odborníků je naprosto nezodpovědná, protože odborné diskuze, které patří na odborné fórum, ventilují na veřejnosti. Je to z části kvůli tomu, že na odborném fóru neuspěli a jejich názor je minoritní, vědecká komunita ho neuznává, tak pro ukojení vlastního ega vystupují na veřejnosti a šíří nepravdy, domněnky a nepotvrzené teorie. Tito lidé si neuvědomují, že laická veřejnost není schopná odhalit, zda se jedná o teorie a smyšlenky, nebo jde o pravdu. Také se používá metoda vytrhávání z kontextu, kdy novináři něco opatří dryáčnickým titulkem. To je všechno špatně," poznamenal Milan Kubek, který říká, že kdyby stát nařídil vakcínu proti covidu povinně pro všechny občany nad 18 let, tak by odpadly debaty o vhodnosti či nevhodnosti vakcíny a zpěvačka Hana Horká možná mohla žít.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: