Přítelkyně zoufalého syna popsala, jak zpěvačku Hanu Horkou přesvědčovali, že vitamíny na covid nestačí. Byl to marný boj

Zpěvačka Hana Horká
Zpěvačka Hana Horká
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2022

V neděli tento svět navždy opustila zpěvačka Hana Horká (†57) ze skupiny Asonance. Ta dle tvrzení svého syna Jana Reka (23) byla odpůrkyní očkování a nákaze covidem šla naproti. Umělkyně skonala jen dva dny poté, co se na sociální síti pochlubila tím, že prodělala deltu a nyní bude moct chodit například do restaurací a divadel. Přítelkyně Jana Reka promluvila o marných snahách ji přesvědčit, aby se nechala očkovat. Pro ŽivotvČesku.cz tragický případ okomentoval imunolog Václav Hořejší (72).

Hana Horká, která zemřela 16. ledna, patřila mezi odpůrce očkování proti covidu a zastávala názor, že ze všeho nejlepší je přirozená imunita. Ještě 14. ledna se na sociálních sítích označila za »prodělance« varianty delta a těšila se, že díky potvrzení o prodělání nemoci bude moci do restaurací a nic jí nebude bránit vyrazit na dovolenou. V neděli ale zemřela.

"Mně s tátou bylo zle celkem 3 dny. Pak následovala izolace, abychom nikoho neohrozili. Mamce bylo špatně 5 dní a sama tomu šla naproti. Získávání protilátek nemocí neuznávám dávno. O to víc, když se mi vlastní máma udusí v posteli. Sorry not sorry. Kvůli svobodě a názoru mi maminka nepřijde k promoci, svatbě, křtinám atd. Jděte se naočkovat. Máte doma děti a partnery," napsal zpěvaččin syn Jan Rek na sociální sítě.

Nejen Jan Rek se snažil svou maminku přesvědčit o účinnosti očkování. Oporou mu je v těchto těžkých chvílích přítelkyně, zpěvačka Anna Knauerová z kapely Manu. Ta i na sociálních sítích přiznala, že s Hanou Horkou vedla na téma očkování debatu, která však výsledky nepřinesla. Zpěvačka si i nadále stála za svým.

"Všichni z blízké rodiny byli očkovaní a také nesouhlasili s Hančiným postojem. Domnívala se, že dobrá životospráva a hodně vitamínů přemůžou vše a odmítala ověřená fakta spojená s touto nemocí. Oba s přítelem jsme se snažili Hanku přesvědčit, aby se alespoň doinformovala ohledně vakcíny a statistik, ale marně," řekla Anna portálu Blesk.cz s tím, že netvrdí, že očkování je vhodné pro všechny a jsou případy, kdy je vhodné ho konzultovat s lékařem, ale pokud někdo žije v přesvědčení, že se ho covid-19 netýká a nic se mu nemůže stát, mýlí se.

Jan Rek se na sociálních sítích stal terčem útoků odpůrců očkování, kteří mu vyčítají, že skon své matky přičítá lidem, jejichž argumenty proti vakcíně při diskuzích s ním používala. Pro často až vulgární slova, kterými nyní antivaxeři v online prostoru napadají jejího přítele, nemá Anna slova pochopení. Naopak vrací stejnou, ale slušnou mincí.

"Ráda bych snad jen na závěr vzkázala, že mi přijde odporné, jaká smršť nadávek se strhla proti mému příteli, který zrovna přišel o maminku, o kterou přijít nemusel, a jsem na něj pyšná, že se i přes smutek rozhodl veřejnosti ukázat, že dezinformace mohou opravdu ublížit," dodala mladá zpěvačka.

Proti antivaxerům a lidem, kteří šíří nepravdivé informace ohledně vakcíny a covidu-19, má velké výhrady i imunolog Václav Hořejší. Ten nechápe, že dosud za svá slova nenesou následky.

"Mě hrozně mrzí, že v naší společnosti je ten liberalismus tak uvolněný a dosahuje takové míry, že se považuje za normální, že i tyhle lživé, škodlivé a někdy životu nebezpečné dezinformace je možno volně šířit pod záminkou svobody slova. Já si myslím, že už se snad konečně začíná uvažovat o tom, že by to mělo být trestné zrovna tak, jako je šíření poplašné zprávy. Tohle je možná v některých případech horší než šíření poplašné zprávy, že někde hoří a přitom nikde nehoří," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz k tragickému skonu Hany Horké.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.