Obavy silí. Rakousko kvůli slintavce uzavřelo desítky přechodů ze Slovenska a Maďarska. Promluvil Prymula

Od dnešní půlnoci Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem. Informuje o tom dnes agentura APA, podle které je zatím situace na hraničních přechodech klidná a nevytvářejí se zácpy. Pro ŽivotvČesku.cz o nutných bezpečnostních opatřeních i nebezpečí nákazy pro člověka promluvil bývalý ministr zdravotnictví a špičkový epidemiolog Roman Prymula.
Policisté v příhraničních rakouských spolkových zemích Burgenland a Dolní Rakousy provádějí uzavírky na určených přechodech s pomocí technických uzávěr. Uzavření platí předběžně do 20. května.
Na otevřených hraničních přechodech policie již od konce minulého týdne podporuje zdravotnické orgány v boji proti slintavce a kulhavce v rámci stávajících hraničních kontrol s Maďarskem a Slovenskem. Toto vysoce nakažlivé onemocnění už zasáhlo právě oba dva východní sousedy Rakouska.
V Rakousku se zatím nákaza neobjevila. Rakouská armáda pomáhá s potíráním slintavky a kulhavky na Slovensku. Její speciální jednotka pro pomoc při katastrofách je od minulého týdne nasazena v Dunajské Stredě, kde ošetřuje postřikem vodou a chemickými prostředky nákladní automobily.
Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V případě potvrzení nemoci je třeba utratit všechna zvířata v chovu.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila epidemiologa Romana Prymulu s otázkou, zda skutečně nehrozí přenos ze zvířete na člověka. "Pro člověka není slintavka nebezpečná, protože to není antroponóza, tedy nepřenáší se ze zvířete na člověka," vysvětlil Prymula s tím, že i když člověk konzumuje maso, které pochází z nakaženého zvířete, nemělo by to znamenat nebezpečí.
"Nemělo by skutečně dojít k nějakému zdravotnímu problému toho jedince, ale pro zvíře je to extremně nakažlivá nemoc s vysokou mírou přenosu a patří mezi takzvaně »áčkové« nákazy, takže při výskytu se musí provádět ta nejpřísnější opatření," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.