Obavy z lockdownu nezmizely. Rastislav Maďar vysvětlil, proč by v nemocnicích mohli skončit i lidé s druhou dávkou

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 9. 2021

Počet pacientů s koronavirem v Česku se i nadále pohybuje v řádu stovek, laboratoře jich během svátečního dne 28. září potvrdily 470. Přesto, že loňský podzim proběhl dramaticky s další covidovou vlnou, aktuálně to vypadá, že je epidemická situace pod kontrolou. Ale obavy z dalšího lockdownu přetrvávají. "Především rizikoví neočkovaní, kteří v minulosti covid-19 neprodělali a nemají tak proti novému koronaviru imunitu, se budou dostávat do nemocnic. Drtivá většina dospělé populace však imunitu má. Osobně věřím, ze lockdown nutný nebude," vyjádřil se epidemiolog Rastislav Maďar (48) pro ŽivotvČesku.cz.

Reprodukční číslo, které poukazuje na rychlost šíření viru v populaci, se od 26. srpna drží nad hodnotou 1 – v úterý 28. září, které připadlo na Den české státnosti, mírně kleslo z 1,12 na 1,10. Stále se však podle tzv. čísla R koronavirus v Česku šíří. Od 27. prosince loňského roku probíhá také očkování proti covidu-19, kdy druhou dávku vakcíny podstoupilo již 5 945 573 Čechů.

Nejvíce osob s aplikovanou druhou dávkou spadá do věkové kategorie 45 až 49 let, kterých je 592 915. Naopak nejméně dvakrát očkovaných je ve skupině 16-17 let, konkrétně 97 223, jak uvádí oficiální data ministerstva zdravotnictví a Centrálního řídícího týmu COVID-19. Od 20. září se navíc vybrané skupiny lidí mohou nechat očkovat třetí dávkou, která má fungovat jako posílující ochrana před nákazou nebo těžkým průběhem onemocnění.

Nejen odborníci, ale především lidé žijí v obavách, jestli kvůli vyššímu počtu nemocných s covidem nemůže dojít v budoucích týdnech a měsících na další lockdown. I když premiér Andrej Babiš (67) v médiích několikrát zopakoval, že taková situace už nenastane, důvěra občanů ve vládu zůstává stále velmi nahnutá. Důvodem je především chaos, který vznikl v době propuknutí epidemie na jaře 2020 a následné řešení ze strany politiků.

"Věřím, ze lockdown nutný nebude. Do nemocnic se budou dostávat především rizikoví neočkovaní, kteří v minulosti onemocnění covid-19 neprodělali a nemají tak proti novému koronaviru imunitu. Drtivá většina dospělé populace však imunitu má," řekl Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz s tím, že aktuálně probíhající vakcinace třetí dávkou může být pro některé pacienty velmi žádoucí.

"Důležité bude, aby nejstarší lidé a pacienti s oslabenou imunitou využili možnosti očkovat se posilující »booster« dávkou po 8. měsících od základního očkování. Jinak by mohla skončit v nemocnici s těžším stavem i část z nich," uzavřel epidemiolog a expert na cestovní medicínu pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.