Vakcína je dětem k ničemu. Že očkovaní školáci ochrání seniory, je nesmysl, tvrdí imunoložka

Očkování dětí - ilustrační foto
Očkování dětí – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 9. 2021

Česká republika objednala vakcínu proti koronaviru pro 700 tisíc dětí ve věku od pěti do 11 let. Očkovací látka, které se bude podávat o dvě třetiny méně než u dospělých, zatím není schválená. Společnosti Pfizer a BioNTech teď připravují data pro Evropskou lékovou agenturu. Podle imunoložky Zuzany Krátké, která působí ve Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků (SMIS), je očkování dětí zbytečné. "Někteří vakcinologové říkají, že očkované děti neohrozí seniory, v jejichž blízkosti se pohybují. Což je nesmysl," sdělila imunoložka pro ŽivotvČesku.cz.

Imunoložka Zuzana Krátká je přesvědčená, že očkování dětí ve věku 5 až 11 let, které plánuje ministerstvo zdravotnictví, až vakcína Pfizer a BioNTech projde evropským schvalovacím procesem, nemá smysl. Dětský imunitní systém si s covidem podle lékařky poradí a seniory musí Česko chránit jinak než tím, že se budou očkovat děti.

"Doufám, že očkování pro děti bude bezpečné, ale klinická data byla sebrána po velmi krátké době po očkování a soubor není příliš početný. Víme, že pro děti je bezpečné onemocnění prodělat, protože ho prodělávají lehkou formou či asymptomaticky. Hospitalizovaných dětí je minimum, jen výjimečně nějaké dítě umře. Při přirozené infekci si vybudují velmi pestrou imunitu, vyprodukují mnohem větší spektrum protilátek a zaktivují mnohem větší spektrum specifických T lymfocytů," uvedla Zuzana Krátká pro ŽivotvČesku.cz.

V České republice žije asi 809 tisíc dětí ve věku od 5 do 11 let, ministerstvo tedy předobjednalo vakcíny pro asi 86 procent z nich. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) počítá s tím, že k vakcinaci dětí by museli dát souhlas jejich zákonní zástupci.

"Podle mého názoru pro zdravé děti očkování přínos nemá, s nemocí si poradí. Počet dětí, které budou mít závažné
komplikace a skončí v nemocnicích, bude velmi nízký. Loni asi 200 dětí mělo PIMS (postcovidový syndrom), je ale otázkou, zda ty děti byly jinak zdravé a v nemocnici by bývaly byly neskončily i z jiného důvodu. Očkovat má smysl děti, které jsou nějakým způsobem hendikepované, mluvíme o diabetických dětech, obézních dětech, děti po onkologické léčbě, děti s autoimunitním onemocněním. Ale hlavně nechme rozhodnutí na rodičích a poskytněme jim dostatek informací,"
vyjádřila své přesvědčení Zuzana Krátká.

Dětem bude určená třetinová dávka vakcinační látky oproti té pro dospělé. V září povolilo Slovensko očkování dětí mladších 12 let i bez závěrů klinických studií. Podle imunoložky Zuzany Krátké je nesmysl, že by očkování dětí mělo vliv na ochranu seniorů.

"Někteří vakcinologové říkají, že očkované děti alespoň neohrozí prarodiče, v jejichž blízkosti se pohybují. Což není tak úplně pravda. Už víme, že současná vakcína nedostatečně chrání před variantou delta. Pár měsíců po očkování, kdy je imunita nejsilnější, riziko přenosu infekce bude nižší, nicméně s každým dalším měsícem, které od očkování uplyne, se snižuje schopnost dětí nemít na sliznici koronavirus. Koronavirus ve školách a školkách bude a budou ho mít očkované i neočkované děti, aniž bychom to věděli. Takže hrozí, že ho stejně na ty babičky a dědečky ve svém okolí přenesou. Obecně se ale říká, že přenos od dětí k dospělým je podstatně menší než od dospělých k dětem, na to se již publikovaly v loňském roce velké práce. V rámci dětských kolektivů se nemoc teoreticky šířit může, ale z těch studií loni publikovaných se ukázalo, že tím nosičem byl častěji učitel či rodič. Ze sledování rodin víme, že ne všichni sourozenci infekci chytí. I ze statistik vyplývá, že dětí pod 12 let je PCR pozitivních velmi málo, přesto by je ministerstvo chtělo očkovat. Vakcín bylo objednáno takové množství, že by to pokrylo více než 80 procent dětí. Nevím, kde ty děti chtějí sehnat, a ptám se, zda to má znamenat, že plánují, že neočkované děti nebudou pouštět do škol a do školek? Očkování dětí je zbytečnost, potřebujeme hlavně naočkovat rizikové seniory, kteří na nemoc umírají. Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet po volbách," vyslovila svůj názor pro ŽivotvČesku.cz renomovaná imunoložka.

[mm-gallery id="445

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.