Obcházet pravidla kvůli restauraci je riziko. Polovina Čechů se stále může nakazit, říká Milan Kubek

Profimedia
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 12. 5. 2021

Počty nově nakažených nemocí covid-19 každým dnem klesají a vláda rozvolňuje dosud velmi přísná opatření. Od pondělí je možné si jít nakoupit například oblečení a od příštího týdne po dlouhých měsících hosté navštíví zahrádky hospod a restaurací. Majitelé těchto podniků neví, jak kontrolovat, zda mají hosté negativní test, očkování nebo koronavirus prodělali a lidé už nyní přemýšlejí nad tím, jak pravidla obejít. Jiní se obávají, že se nakazí od očkovaného, který bude pouze přenašečem. "Jen hlupáci opakují stále stejné chyby. Stále máme polovinu populace, která se může nakazit. Přenašečství u očkovaných lidí by bylo mimořádné vzácné," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Rozvolňování v Česku dál pokračuje. Na základě připravených balíčků už došlo k otevření obchodů a příští týden dojde k otevření zahrádek, na které měsíce hosté nevstoupili. Pro návštěvu hospod a restaurací bude nutné se prokázat negativním testem, mít kompletní očkování nebo prokázat prodělání nemoci covid-19 v uplynulých 3 měsících. Lidé se už nyní snaží vymyslet, jak tato pravidla obejít a do restaurace se dostat i bez testu či očkování. Opatrnost je ale na místě, nad epidemií ještě není vyhráno.

"Já už jsem jedno vítězství nad covidem zažil, bylo to předtím, než u nás zemřelo 30 tisíc lidí. Jen hlupáci opakují stále stejné chyby. Stále máme polovinu populace, která se může nakazit a to nepočítám možnost, které se všichni bojíme, tedy že se objeví mutace, která by obcházela očkování a závažnější průběh by měli i očkovaní lidé. Musíme být stále opatrní. V současnosti incidence za posledních 7 dní klesla pod hranici 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což je ovšem hranice vysokého rizika, takže ještě rozhodně nemáme vyhráno. Jakmile bude mít každý možnost nechat se očkovat, tak by měl jít," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Někteří lidé jsou naopak velmi opatrní a nemají důvěru k vakcínám. Obávají se, že očkovaní lidé mohou nemoc nenápadně přenášet a představují tak riziko pro neočkované. Taková situace by ale byla raritní.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) ve středu uvedl, že lidé by neměli podléh...

"Přenašečství u očkovaných lidí by bylo mimořádné vzácné. Výjimky jsou, nic není stoprocentní, ale je to velmi vzácná věc. Samozřejmě všechno platí za předpokladu, že se neobjeví žádná nová mutace. Je pravděpodobné, že se budeme přeočkovávat, myslím si, že to bude v příštím roce," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu