Obchody, trhy a kadeřnictví se otevřou 3. května. Chce to testy na covid-19, říká odborník

Se svolením Tesco
Nakupování – Ilustrační foto
Foto: Se svolením Tesco
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 22. 4. 2021

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51) oznámil, že 3. května vláda otevře obchody a v přísném hygienickém režimu také služby spojené s péčí o tělo. "V případě služeb vyžadujících fyzický kontakt mezi poskytovatelem služby a klientem by to mělo být podmíněno negativním testem na covid," uvedl k rozvolňovacímu procesu pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr (63).

Česká republika dokázala zastavit negativní vývoj epidemie koronaviru a od 12. dubna běží rozvolňovací proces - ten den se v rotačním systému do škol začali vracet žáci prvního stupně. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ve čtvrtek uvedl, že k dalšímu velkému rozvolnění dojde 3. května.

Pokud se epidemická situace opět nezhorší, tak vláda otevře zbytek obchodů a trhů. Také se v přísném hygienickém režimu obnoví služby spojené s péčí o tělo (v režimu jeden klient a jeden poskytovatel), péčí o zvířata, dojde také k obnovení lázeňské zdravotní péče (ne pro zahraniční klientelu a ne pro krátké pobyty). Dále bude pokračovat postupné uvolňování školek a škol. Otevřou se také galerie, muzea a památky bez skupinových prohlídek.

Služby v režimu jeden klient a jeden poskytovatel budou povoleny při užívání ochrany dýchacích cest a za předpokladu, že klient i poskytovatel budou otestováni - antigenní test či PCR test.

Vláda také představila tzv. balíčky rozvolňování, které by se měly řídit počtem nakažených na 100 tisíc obyvatel. Kritické hranice budou 100, 75 a 50 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dnů. Při hranici 75 nakažených na 100 tisíc obyvatel se otevřou divadla a zahrádky restaurací. S hranicí 50 nakažených na 100 tisíc obyvatel se otevřou bazény, sauny či interiéry restaurací - za podmínky otestování.

"Myslím si, že je to hodně odvážné. Nějaké rozvolnění bude možné a vhodné, ale mělo by probíhat za přísně kontrolovaných podmínek a v rozumné formě. Tedy za užívání respirátorů, omezení maximálního počtu lidí v provozovnách. V případě služeb vyžadujících fyzický kontakt mezi poskytovatelem služby a klientem by to mělo být podmíněno negativním testem na covid," uvedl pro ŽivotvČesku.cz parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Laboratoře ve středu odhalily 2942 nově nakažených. Je to o 772 případů méně než o týden dříve. Reprodukční číslo R už čtvrtý den v řadě roste, nyní se pohybuje na hodnotě 0,85. V českých nemocnicích bylo s nemocí covid-19 k 22. dubnu hospitalizováno 3909 pacientů. Data zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu