Objevily se falešné testy na koronavirus: Lidem, kteří si je pořídí, hrozí až 8 let, varuje právník

V nouzovém stavu hrozí za padělání průkazu o negativitě na covid až 8 let
V nouzovém stavu hrozí za padělání průkazu o negativitě na covid až 8 let
Foto: Policie ČR
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 1. 2021

Existují lidé, které určitě napadlo využít služeb padělatelů a chtěli se prokázat negativním testem na koronavirus. Jenže za takový podvod a pořízení falešného potvrzení o negativitě na onemocnění covid-19 hrozí za normálních okolností dva roky ve vězení. "Jenže v době nouzového stavu je sazba tvrdší, hrozí až 8 let," uvedl pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník Jan Černý.

Podvodníci našli skulinku na trhu a začali nabízet výrobu falešných testů na koronavirus, které doloží negativní výsledek. Nabídky falešných potvrzení i s razítkem se objevily mimo jiné v některých facebookových skupinách.

"Je zřejmé, že budou vznikat situace, kdy někdo pozitivní, bude potřebovat negativní test, ať už kvůli cestování nebo do zaměstnání. A bude hledat cesty, jak takový test získat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz právník Jan Černý, který předpokládá, že se problém v příštích měsících rozroste. Zvýší se počet lidí, kteří takový test budou potřebovat. V souvislosti s tím bude narůstat také skupina podvodníků, kteří takový test budou schopni vyrobit či obstarat.

Vznikne tlak na kamarády a známé, kteří podvodný test umí pořídit, aby ho sehnali někomu druhému. Tito lidé (například lékaři) by v žádném případě neměli podlehnout nátlaku a vydávat falešná potvrzení.

"V případě, že podlehnou a pro známého nepravdivé potvrzení nebo zprávu vydají, vystavují se tak nebezpečí trestního stíhání. V úvahu připadají dva trestné činy, a to podvod nebo padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu. Pachateli při prokázání viny hrozí až dva roky odnětí svobody. V době nouzového stavu je ovšem trestní sazba daleko tvrdší a hrozí až osm let odnětí svobody. Trest hrozí oběma – jak tomu, kdo potvrzení vydal, tak tomu, kdo o něj požádal a přijal ho," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Černý s tím, že soud může vynést i trest zákazu činnosti, což by mělo fatální následky například pro lékaře.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.