Oblíbené letní destinace na mapě cestovatele zčervenaly. Přehled, v jakých zemích hrozí nákaza

Cestování - Ilustrační snímek
Cestování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 7. 2021

S epidemickou situací ve světě se mění také pravidla pro ty, kteří chtějí vycestovat do zahraničí. Ministerstvo zahraničí aktualizuje tzv. cestovatelskou mapu, která poskytuje informace o míře rizika nákazy v dané zemi. V současné době se cestovatelům zkomplikuje návštěva některých oblíbených dovolenkových destinací, které se na mapě zbarvily kvůli zhoršení koronaviru. "Preference českých turistů se u nás nemění, drží se stejně po mnoho let. Vede u nich Řecko a Chorvatsko," vyjádřila se mluvčí CK Čedok pro ŽivotvČesku.cz.

Ministerstvo zahraničních věcí chce pomocí mapy cestovatele udržovat lidi v informovanosti o tom, jak jsou na tom státy v souvislosti s epidemií koronaviru či jak se mění podmínky cestování. Barvy pak určují míru rizika nákazy infekcí. Do červené barvy signalizující vysoké riziko nakažení už spadá například ostrovní stát Kypr, Portugalsko nebo Španělsko. Další oblíbené země vyhledávané turisty především v době letních dovolených jako jsou Itálie, Řecko, Chorvatsko nebo Bulharsko zůstávají zabarveny zelenou, což znamená, že jsou z hlediska nebezpečí nákazy považovány za nízkorizikové.

U cestovních kanceláří vedou v současnosti především státy jako Řecko, Chorvatsko nebo Bulharsko, které spadají do kategorie bezpečnějších zemí. Zájem o ně potvrzují i mluvčí největších CK v Česku. "U leteckých zájezdů vede jednoznačně Řecko a řecké ostrovy, u autokarových zájezdů a pobytů s vlastní dopravou pochopitelně Chorvatsko. Preference českých turistů se u nás nemění, drží se stejně po mnoho let," sdělila pro ŽivotvČesku.cz Eva Němečková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Podobně jsou na tom i klienti cestovní kanceláře Invia. "Řecko je suverénně na prvním místě, míří tam asi 30 % všech našich klientů. V červenci je u nás Chorvatsko na třetím místě, před ním je Bulharsko," uvedla pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí Andrea Řezníčková.

"Cestování přispívá k šíření viru. Nezájem o očkování může být problém a onemocnění by se pak především v méně očkovaných skupinách mohlo nadále více šířit. Proto je žádoucí dosáhnout vyšší proočkovanosti - poté bude možné omezit epidemiologická opatření, která mnohdy významně omezují běžný život jedince," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Jan Kynčl, který je vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Pokud se někdo přesto rozhodne navštívit zemi, která je na cestovatelské mapě v rizikových barvách, musí počítat s tím, že opatření pro odjezd i příjezd budou přísnější. Při návratu musí člověk podepsat nejen příjezdový formulář, kde vypíše základní důležité informace, ale musí mít také negativní antigenní test. Pak existuje tzv. samoizolace, kdy je omezen volný pohyb na vyřízení nejnutnějších potřeb. Je nutné doložit PCR test potvrzující, že daná osoba nemá koronavirus. Pokud je však člověk očkovaný oběma dávkami vakcíny a má tzv. plné očkování nebo v posledních šesti měsících onemocnění covid-19 prodělal, je pro něj cestování výrazně usnadněné.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.