Obloha bude šedivá, hrozí podzimní blues. Počasí v dalším týdnu bude unavené, i když teploty povyskočí nahoru

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 11. 2023

V příštím týdnu bude obloha často šedivá, počítat musíme s občasným deštěm, na konci týdne i se srážkami smíšenými nebo sněhovými. Máme před sebou týden chudý na sluneční paprsky – na většině území nasvítí jen do 10 hodin za celý týden, ale například na severu území se sluneční paprsky neukáží vůbec. "Hrozí tak podzimní blues, což je relativně častý jev, který je lékařsky označován jako sezónní afektivní porucha – projevuje se zhoršenou náladou, apatií, letargií, klesající motivací, chutí na sladké, únavou a zvýšenou potřebou spánku," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Pokud jde o takzvaný podzimní blues, podle Dagmar Honsové jsou ženy postiženy častěji než muži; mladí dospělí častěji než starší. "Za sezónní špatnou náladu a podzimní únavu může nedostatek denního světla a slunečního svitu, které jsou zodpovědné za produkci serotoninu neboli »hormonu štěstí«. Místo toho tělo produkuje nadbytek melatoninu, »hormonu spánku«. Podzimní únava tedy není imaginární, ale evoluční pozůstatek lidské hibernace," vylíčila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka.

V pondělí bude oblačno až zataženo, jen přechodně polojasno. Během dne místy déšť nebo přeháňky, na vrcholcích hor i srážky sněhové. Ranní teploty 1 až -3 °C. Odpolední teploty 4 až 9 °C, večer na jihozápadě až 12 °C.

V úterý lze očekávat oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Ranní teploty 10 až 6 °C. Denní teploty 10 až 15 °C. Větrno.

Ve středu bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Ranní teploty 7 až 3 °C. Denní teploty 8 až 12 °C.

Ve čtvrtek si počasí nachystá oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Ranní teploty 6 až 2 °C. Denní teploty 7 až 11 °C.

V pátek bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, od vyšších poloh déšť se sněhem nebo sněžení. Ranní teploty 5 až 1 °C. Denní teploty 4 až 8 °C.

Počasí o víkendu:

"V sobotu bude oblačno, místy déšť nebo přeháňky, od vyšších poloh déšť se sněhem nebo sněžení. Ranní teploty 4 až 0 °C. Denní teploty 3 až 7 °C. V neděli bude oblačno, místy déšť nebo přeháňky, od vyšších poloh déšť se sněhem nebo sněžení. Ranní teploty 3 až -2 °C. Denní teploty 3 až 7 °C," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.