Obří sršeň děsí experty. Lidská tkáň se po opakovaném bodnutí začne rozpadat, popsal entomolog

Sršeň mandarínská - Ilustrační snímek
Sršeň mandarínská – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 8. 2020

Invaze obřích vražedných sršní je reálnou hrozbou, která děsí americké experty. Ve státě Washington se u hranic Kanady objevily před několika týdny stovky sršní mandarínských (Vespa mandarinia).

Tento nebezpečný druh jedovatého bodavého hmyzu může dorůst až velikosti 6,35 centimetru. Objevily se i případy, kdy byl větší. Jeho domovinou je jihovýchodní Asie, Čína a Tchaj-wan. Sršeň mandarínská může člověka bodnout opakovaně. Díky tomu může do těla vpravit velkou dávku silného jedu, který třeba pro alergiky může představovat smrtelnou hrozbu.

Tkáň se začne rozpadat

Většina lidí jedno nebo dvě bodnutí přežije,“ uvedl ve své odborné práci entomolog Sven Erik Spichiger podle nějž opakované bodnutí tohoto hmyzu může představovat pro člověka velká rizika.

Tkáň kolem místa vpichu se začne rozpadat,“ upřesnil s tím, že větší počet bodnutí může být smrtelný i pro jinak zdravého člověka.

Z Asie zavlečený hmyz ale ohrožuje zejména zemědělství a včelařství, protože sršeň napadá včely medonosné. Několik sršní dokáže během pár hodin zničit celý úl.

Za nejpravděpodobnější považují vědci variantu, že se do USA nebezpečný hmyz dostal v některém z kontejnerů na lodích připlouvajících do přístavů státu Washington. Podobně jako tomu bylo při migraci sršně asijské do Evropy.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.