Očekáváme, jestli Vladimir Putin bude 9. května chtít něco akcelerovat, říká vicepremiér Vít Rakušan. Promluvil o problémových romských uprchlících

Ministr vnitra Vít Rakušan
Ministr vnitra Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 5. 2022

Přesně 9. května se v Rusku slaví konec druhé světové války neboli Den vítězství. Spekuluje se o tom, že v tento den nejmocnější muž Ruska vyhlásí oficiálně Ukrajině válku a spustí všeobecnou mobilizaci. Podle vicepremiéra a ministra Víta Rakušana (43) se s takovou možností počítá, proto jeho rezort situaci bedlivě monitoruje. Charismatický politik na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz ujistil, že v současnosti je bezpečnost v ČR v naprosto standardní hodnotě, jedinou mírnou komplikaci v tuto chvíli představují romští uprchlíci z Ukrajiny, kvůli kterým se v pondělí v jeho úřadě uskuteční velká porada.

Každoročně se 9. května v Rusku na počest ukončení druhé světové války a bezpodmínečné kapitulace německých vojsk konají vojenské přehlídky ve většině velkých měst a hlavní vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě.

Britský ministr obrany Ben Wallace již dříve v rozhovoru pro LBC Radio uvedl, že existuje varianta, kdy Vladimir Putin přesně 9. května vyhlásí válku všem nacistům na světě, aby vzbudil v lidech nový impuls. Dávalo by mu to také záminku pro všeobecnou mobilizaci, ke které zatím nepřistoupil

"Myslím si, že bezpečnostní situace v České republice je stále na velmi vysoké úrovni. Nemáme tady žádné bezprostřední riziko, které by hrozilo v rámci konfliktu na Ukrajině. Samozřejmě všichni očekáváme, jestli Vladimir Putin toho 9. května bude něco nějakým způsobem akcelerovat, či symbolicky bude chtít udělat nějaký krok. Nemáme informace o tom, že by mělo být ohroženo naše bezpečí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Vít Rakušan ohledně toho, že spekulace, které se v posledních dnech v zahraničních médiích objevily, ministerstvo rozhodně nechce podcenit.

V Česku je podle odhadů ministerstva vnitra přes 300 tisíc uprchlíků, počet příchozích v posledních dnech a týdnech klesá. V současnosti se rezort ministra Víta Rakušana zaměřuje na romské uprchlíky z Ukrajiny, kteří v pondělí budou předmětem diskuze velké porady na ministerstvu.

"Co se týká Ukrajinců, kteří jsou tady, tak tu a tam se nějaké přestupkové jednání stane, ale žádné závažné jednání neevidujeme. Spíše podvodné jednání na Ukrajincích. Teď tady máme specifickou skupinu romských uprchlíků, u nichž je problém, že když nedostanou možnost být oficiálně v ČR, tak tady stejně zůstávají a občas se setkáváme s rušením veřejného pořádku, kvůli čemuž na vnitru máme v pondělí velkou poradu a budeme se tak snažit tuhle situaci dostat ještě lépe pod kontrolu, než je teď," dodal pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu vnitra Vít Rakušan.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.