Očekáváme, jestli Vladimir Putin bude 9. května chtít něco akcelerovat, říká vicepremiér Vít Rakušan. Promluvil o problémových romských uprchlících

Profimedia
Ministr vnitra Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 8. 5. 2022

Přesně 9. května se v Rusku slaví konec druhé světové války neboli Den vítězství. Spekuluje se o tom, že v tento den nejmocnější muž Ruska vyhlásí oficiálně Ukrajině válku a spustí všeobecnou mobilizaci. Podle vicepremiéra a ministra Víta Rakušana (43) se s takovou možností počítá, proto jeho rezort situaci bedlivě monitoruje. Charismatický politik na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz ujistil, že v současnosti je bezpečnost v ČR v naprosto standardní hodnotě, jedinou mírnou komplikaci v tuto chvíli představují romští uprchlíci z Ukrajiny, kvůli kterým se v pondělí v jeho úřadě uskuteční velká porada.

Každoročně se 9. května v Rusku na počest ukončení druhé světové války a bezpodmínečné kapitulace německých vojsk konají vojenské přehlídky ve většině velkých měst a hlavní vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě.

Britský ministr obrany Ben Wallace již dříve v rozhovoru pro LBC Radio uvedl, že existuje varianta, kdy Vladimir Putin přesně 9. května vyhlásí válku všem nacistům na světě, aby vzbudil v lidech nový impuls. Dávalo by mu to také záminku pro všeobecnou mobilizaci, ke které zatím nepřistoupil

"Myslím si, že bezpečnostní situace v České republice je stále na velmi vysoké úrovni. Nemáme tady žádné bezprostřední riziko, které by hrozilo v rámci konfliktu na Ukrajině. Samozřejmě všichni očekáváme, jestli Vladimir Putin toho 9. května bude něco nějakým způsobem akcelerovat, či symbolicky bude chtít udělat nějaký krok. Nemáme informace o tom, že by mělo být ohroženo naše bezpečí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Vít Rakušan ohledně toho, že spekulace, které se v posledních dnech v zahraničních médiích objevily, ministerstvo rozhodně nechce podcenit.

V Česku je podle odhadů ministerstva vnitra přes 300 tisíc uprchlíků, počet příchozích v posledních dnech a týdnech klesá. V současnosti se rezort ministra Víta Rakušana zaměřuje na romské uprchlíky z Ukrajiny, kteří v pondělí budou předmětem diskuze velké porady na ministerstvu.

"Co se týká Ukrajinců, kteří jsou tady, tak tu a tam se nějaké přestupkové jednání stane, ale žádné závažné jednání neevidujeme. Spíše podvodné jednání na Ukrajincích. Teď tady máme specifickou skupinu romských uprchlíků, u nichž je problém, že když nedostanou možnost být oficiálně v ČR, tak tady stejně zůstávají a občas se setkáváme s rušením veřejného pořádku, kvůli čemuž na vnitru máme v pondělí velkou poradu a budeme se tak snažit tuhle situaci dostat ještě lépe pod kontrolu, než je teď," dodal pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu vnitra Vít Rakušan.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu