Reklama:

Očkování je klíčové. Vláda v něm selhává, míní Ivan Bartoš. Upřesnil, co je nutné zlepšit

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Se souhlasem Ivana Bartoše
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 3. 2021

Po více než roce od vypuknutí pandemie koronaviru toužebně lidé vyhlížejí návrat k běžnému životu. Světlem na konci tunelu je očkování, které ovšem vláda podle opozice nezvládá tak, jak by měla. Ivan Bartoš (40) popsal, v čem vidí zásadní chyby, co by šlo udělat jinak a jakých zásad je potřeba se u vakcín držet. "Piráti jsou u vakcín pro 3D - důvěru, dostupnost a dobrovolnost. Zdraví lidí je třeba chránit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz předseda České pirátské strany.

Reklama:

Očkování proti nemoci covid-19 zatím má velké rezervy z mnoha důvodů, jedním z nich je například nedostatek vakcín. Centrální systém registrací je aktuálně zpřístupněn osobám starších 70 let, zdravotníkům, pedagogickým pracovníkům a nepedagogickým zaměstnancům škol a školských zařízení. "Očkování je klíčový projekt v boji s pandemií, vláda v něm ale selhává a přípravu podceňuje," uvedl předseda České pirátské strany Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Ivan Bartoš dále nastínil, co je pro Českou pirátskou stranu v otázce očkování důležité. "Hlavně chceme dopracování očkovací strategie, první návrhy jsme zaslali již v prosinci, vláda si vyzobala pouze ty jednoduché úkoly (QR kód na certifikát o provedeném očkování, aby se dal snadno ověřit; dodání priority pro pečující osoby), ty těžké a zásadní připomínky však vláda ignorovala či jsou hrubě rozpracované, jako například řádné vysvětlení prioritizace a motivační kampaň," sdělil pro ŽivotvČesku.cz poslanec, jaká je strategie Pirátů.

Nedílnou součástí očkovací strategie jsou i praktičtí lékaři, kteří už v některých krajích očkují. "Je potřeba okamžitě zlepšit komunikaci s praktiky, zajistit pro ně materiál i administrativní podmínky. Systém pro zadávání pacientů je teď složitý a dodávky vakcín váznou," vysvětlil Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz, v čem vidí problém.

Piráti si vzali příklad z dosavadního postupu Velké Británie, kde podle predikcí do konce července dostanou alespoň první dávku všichni dospělí. "Rádi bychom naočkovali první dávkou vakcíny AstraZeneca maximum lidí. Dle odborných studií i doporučení České vakcinologické společnosti je vhodné podávat druhou dávku vakcíny AstraZeneca s delším odstupem, doporučují se 3 měsíce. Očkování je tak účinnější a zároveň by nám to alespoň základně umožnilo proočkovat více lidí. Již se to tak dělá ve Velké Británii," nastínil Bartoš pro ŽivotvČesku.cz jeden z klíčových bodů strategie.

Podle Pirátu je potřeba zvýšit efektivitu logistiky očkování. "Pokud vakcínu po Praze musí rozvážet soukromé firmy či sami praktičtí lékaři místo oficiálně vybraného distributora, tak je něco v systému špatně. Rovněž je třeba zjednodušit a zefektivnit rezervační systém očkování, aby byl srozumitelný i seniorům a komunikovat s nimi dle základních pravidel slušnosti, třeba se omluvit za zrušený termín, nabídnout náhradní," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz předseda v současnosti podle průzkumů druhé nejsilnější strany v koalici se STAN, jaké změny je potřeba udělat v systému.

Ivan Bartoš zastává názor, že pro občany by data o počtu lidí čekajících na očkování a celkově funkčnosti projektu neměly být tajemstvím. Změny by provedl především v administrativě. "Chceme zrychlit a zjednodušit administrativu pro očkovací místa: online vyplňování dotazníku se zdravotním stavem (anamnéza, kontraindikace), po vyplnění dotazníků online vygenerování QR kódu či kódu pacienta, zjednodušení správy OČM v Reservatic a udělání pořádku ve frontách, informační stránky pro všechny OČM," popsal poslanec konkrétní plán pro ŽivotvČesku.cz.

Velkým tématem jsou čínská a ruská vakcína. Sputnik V, pro kterou chce prezident Miloš Zeman (76) výjimku, nemá zatím schválení od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). "Pokud Čína a Rusko požádají o evropské schválení léku a předloží svoje data, dá se o tom uvažovat. Piráti jsou u vakcín pro 3D - důvěru, dostupnost a dobrovolnost. Bohužel v případě užití ruské či čínské vakcíny bez schválení EMA dojde k narušení tohoto pilíře důvěry a proto preferujeme, aby Rusko a Čína požádaly skrze oficiální kanál o schválení. Na tom se shodují i odborníci z oblasti medicíny. Zdraví lidí je třeba chránit a nejen v tomto případě jsou požadavky Evropské lékové agentury zcela namístě," vyjádřil se Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz k otázce vakcín, které evropská agentura zatím neschválila.

Na začátku března bylo vládou schváleno pokračování vývoje české vakcíny, který byl v loňském roce kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven. Piráti nemají za to, že jde o dobrý krok. "Vývoj české vakcíny zatím dopadl naprostým fiaskem, vláda chce přesto do projektu nalít dalších 250 milionů korun. Není přitom znám přínos, harmonogram nebo kdo bude pověřen monitorováním klinické studie. Podle návrhů to vypadá, že by výsledkem investice nebyla očkovací látka, ale spíš zafinancování úprav provozních budov, což je nepřijatelné. Poslali jsme Blatnému interpelaci, ať vysvětlí, na co chce peníze daňových poplatníků přesně využít. Česko navíc přislíbilo finanční spoluúčast na evropském výzkumu. Peníze však na to vláda podle dostupných informací neposlala," doplnil pro ŽivotvČesku.cz předseda České pirátské strany a poslanec Ivan Bartoš.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: