Očkování se otevře pro všechny. Roman Prymula řekl, zda bude možné vybírat si typ vakcíny

ŽivotvČesku
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 10. 5. 2021

Od půlnoci se budou moci k očkování proti nemoci covid-19 hlásit lidé starší 45 let. Už zanedlouho se pak budou moci k očkování přihlásit lidé všech věkových kategorií a už nyní je jasné, že spousta z nich má své preference. Z různých důvodů odmítají konkrétní vakcíny, zatímco jiné naopak upřednostňují. "Zatím určitě nebude možné si vybírat," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57), zda si lidé budou moci určit, jakou chtějí očkovací látku.

V Česku se proti nemoci způsobené novým typem koronaviru očkuje od konce prosince. Od pondělní půlnoci se budou moci k očkování registrovat lidé starší 45 let a vláda si dala za cíl nejpozději 1. června otevřít kategorii 16-35 let. Někteří lidé by si rádi vybrali, jakou látkou se nechají naočkovat, v blízké době to ale možné nebude.

"Zatím určitě nebude možné si vybírat. Do doby, než bude uspokojená poptávka, která je teď ještě velká, si myslím, že to nepůjde," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula. Očkovací látku si nebude moci vybrat nikdo, kdo se k očkování registruje.

V České republice se očkuje čtyřmi typy vakcín, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Lidé si je mohou nechat aplikovat v očkovacích centrech nebo u praktických lékařů. Ti si ale stěžují na nedostatek vakcín.

V Británii se potvrdilo dalších 71 případů opičích neštovic. S odvoláním na tamní zdravotn...

Ze slov Romana Prymuly vyplývá, že pokud někdy skutečně bude možné si očkovací látku vybrat, bude to v období, kdy poptávka po vakcínách nebude tak vysoká. Zdravotníci dosud aplikovali více než 3,654.376 dávek vakcíny. Plně očkováno je 1,058 milionu lidí. V sobotu zdravotníci očkovali přes 30.000 a v neděli téměř 25.000 lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu