Očkovat přednostně státní úředníky a seniory nechat čekat, je skandální, říká Petr Fiala

Petr Fiala kritizuje chování státu vůči medikům
Petr Fiala kritizuje chování státu vůči medikům
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 1. 2021

Nikde se nepíše, že by státní úředníci a jejich příbuzenstvo patřilo mezi nejohroženější skupinu v souvislosti s nemocí covid-19. Přesto část úředníků dostala vakcínu přednostně. "Vakcínu potřebují statisíce seniorů. A vládní garnitura očkuje své lidi. To je třeba zarazit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz předseda ODS Petr Fiala (56).

Nepatří mezi zdravotníky v první linii, ani nejsou starší 80 let, přesto byli naočkováni mezi prvními. Řeč je o úřednících Státního zdravotního ústavu. Někteří navíc přiznali, že k přednostnímu očkování se mohli objednat i jejich příbuzní.

"Několik oslovených pracovníků potvrdilo, že do harmonogramu očkování dokonce mohli zapsat své příbuzné a řada z nich tuto možnost využila," uvedli reportéři webu Seznam Zprávy, kteří na očkovací skandál upozornili. Mezi naočkovanými jedinci Státního zdravotního ústavu je sice několik lékařů, ale vakcína se dostala dokonce i pro šéfa sekce informatiky.

"To, že vakcínu přednostně dostali úředníci Státního zdravotního ústavu v Praze a jejich příbuzní, je skandál, který musí ministr Blatný a premiér vysvětlit. Vakcínu potřebují lékaři, sestry, personál sociálních zařízení, policisté, hasiči, vakcínu potřebují senioři. A vládní garnitura očkuje »své« lidi. Neuvěřitelné, takové praktiky je potřeba zarazit. Je to výsměch všem, kteří vakcínu potřebují přednostně," zaslal své prohlášení pro ŽivotvČesku.cz šéf ODS Petr Fiala.

Opoziční politik také dodal, že se bude ministra zdravotnictví Jana Blatného (50) a premiéra Andreje Babiše (66) opakovaně ptát, kdo za předbíhání ve frontě na vakcínu nese odpovědnost.

"Takovéto excesy se nemůžou opakovat. Řekli jsme, že prioritu mají zdravotníci a domovy seniorů," reagoval premiér. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že kvůli skandálu rezignoval ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský.

"Jako ředitel za vzniklou situaci přijímám veškerou odpovědnost. Z tohoto důvodu jsem se dnes rozhodl na svoji funkci rezignovat," uvedl ve čtvrtek Březovský na webových stránkách Státního zdravotního ústavu.

Ministerstvo zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha (35) připravilo vyhlášku o povinném ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu