Od 10. 5. ochrana úst a nosu jen při blízkém setkání. Někteří nebudou respektovat už vůbec nic, říká šéf ČLK

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 5. 2021

Od pondělí 10. května bude nutné nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorách jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to oznámil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62). "Bohužel povinnost na ulici nosit ochranu úst a nosu velká část lidí nerespektuje už teď," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Od počátku března musejí lidé nosit v zastavěném území obce minimálně chirurgickou roušku, řada lidí ale přesto nosí respirátor. Respirátory s třídou ochrany nejméně FFP2, případně nanoroušky jsou povinné v hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech.

"Je to totéž, co jsme tady zažili na podzim. Když jste ve volném prostoru a nejsou kolem v blízkosti jiní lidé, tak nemusíte nosit ochranu úst, ale když přijdete třeba na zastávku tramvaje nebo autobusu a je tam víc lidí, tak si roušku nasadíte," vysvětlil ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

"Bohužel povinnost na ulici nosit ochranu úst a nosu velká část lidí nerespektuje už teď a je to také jeden z důvodů, proč snižování počtu nových případů je pomalé. Jsou to údaje znepokojivé, protože jsme očekávali, že na tom budeme podstatně lépe. Objevují se první, doufejme, že jde o výkyvy, nikoliv o trend, zvýšené počty případů v krajích. Pokud by se to mělo stát trendem, pak by to znamenalo, že bude potřeba reagovat a rozvolňování brzdit případně zastavit. Rozvolňování nesmí probíhat podle datumů, ale podle epidemických dat," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek s tím, že by nemělo docházet k tomu, že se rozvolní více opatření najednou a následně bude velmi těžké vyhodnotit, který ze segmentů je rizikový či zasažený.

Na povinnosti mít zakryté dýchací cesty ve vnitřních prostorách se nic nemění. Jde jen o venkovní rozvolnění opatření. "Někteří lidé si to vyloží tak, že nebudou respektovat už vůbec nic, což je špatně. Problém je, že na ulici si lidé nebudou neustále roušku či respirátor nasazovat a sundavat a vyřeší to tím, že ochranu úst a nosu mít nebudou, to je to rizikové. Opatření by vždy měla být co nejjednoduší, proto to plošné opatření," dodal pro ŽivotvČesku.cz Milan Kubek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.