Od kdy se budou odkládat roušky. Epidemiolog Roman Prymula předpověděl první termín s tím, kdy se rozvolní

Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Exministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 1. 2021

S řadou tvrdých restrikcí se dá počítat přibližně do března. Následně mezi dubnem a červnem nastane fáze postupného rozvolňování. Taková jsou slova epidemiologa Romana Prymuly (56), který zároveň upřesnil, kdy by se konečně mohlo zmírnit opatření ohledně nošení roušek. "Ukazuje se, že s rouškami tady ještě chvíli budeme, protože vakcíny nemusí chránit proti bezpříznakovým formám onemocnění," uvedl pro ŽivotvČesku.cz. Pro portál Novinky pak upřesnil, že první termín, kdy se roušky sundají, by mohl být někdy v létě.

Epidemie v Česku mírně přibrzdila. Současné kapacity nemocnic, které se starají o pacienty s covidem-19, jsou ale momentálně téměř vyčerpané a možnosti navýšení jsou velmi omezené kvůli nedostatku personálu. Lidé se ale opakovaně ptají, kdy dojde k rozvolnění.

"Podle toho, jak bude proočkovaná populace a podle harmonogramu, jak budou dodávány vakcíny, se zdá, že teoreticky v červnu by bylo možné režim začít výrazně rozvolňovat tak, aby se lidé mohli zúčastnit jak kulturních, tak i některých sportovních akcí s tím, že paralelně pojede proces testování zejména antigenními testy před každou takovou událostí pro lidi, kteří nebudou očkováni, aby se mohli otestovat a akce se zúčastnit," upřesnil před pár dny pro ŽivotvČesku.cz a doplnil: "Ukazuje se, že s rouškami tady ještě chvíli budeme, protože vakcíny nemusí chránit proti bezpříznakovým formám onemocnění. A člověk může virus vylučovat. Než tedy dojde k významné proočkovanosti populace, a v podstatně vymizí masivní epidemie, se budou roušky nosit," dodal pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula.

"Když se podíváme na situaci v celé Evropě, tak zatím panuje poměrně velká opatrnost, minimálně co se týče těch chladnějších měsíců. Jak bude ale postupně narůstat proočkovanost a zavede se systém antigenního testování na různé události, tak může být povolována řada aktivit. Samozřejmě, pokud se ti lidé prokážou, že jsou očkování nebo jsou negativní," upřesnil Prymula v rozhovoru pro Novinky a naznačil tak, že do hry v té době vstoupí takzvané očkovací pasy.

Podle Prymuly by se mohla povolit řada aktivit a událostí, pokud by se na nich zřídily systémy antigenního testování. To je podle něj nadále nedostatečné. "Pokud se na to podíváme z toho úhlu pohledu, že chceme tu společnost začít otevírat a pokud chceme spustit nějaké aktivity, tak tady by se mělo prostě testovat více. Odhaduji, že by bylo potřeba dělat minimálně 200 tisíc testů denně. Systém by měl využívat i další různé a jednodušší testy, jako jsou ty ze slin, kloktací a podobně," zdůraznil bývalý ministr zdravotnictví, podle nějž je aktuálně komplikací v masívním testování vytíženost zdravotnického systému starostí o pacienty.

Pro někoho může být pak příjemnou zprávou, že od úterý se mohou otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním prádlem. V pondělí to bude mimo jiné předmětem jednání vlády. Premiér Andrej Babiš (66) to řekl v České televizi. Další úpravu opatření proti šíření koronaviru zatím premiér nepředpokládá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.