Od pondělí platí nouzový stav na 30 dnů. Přehled opatření, která vstoupila v platnost

Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 10. 2020

S úderem pondělí začíná v Česku platit nouzový stav. Zároveň s ním se do »hry« dostávají další opatření, která mají zamezit šíření koronaviru. Podívejte se na přehled, čeho konkrétně se to týká.

Nouzový stav:

Nouzový stav je letos na území České republiky vyhlášen podruhé. Již dříve platil 66 dní na jaře. V současnosti byl vyhlášen na 30 dní, tedy do začátku listopadu. Ministr zdravotnictví si od něj slibuje, že reprodukční číslo klesne pod jedna. Zároveň se sníží nárůst klinických případů a dojde ke stabilní situaci ve zdravotnictví.

Uzavření některých škol:

Po dobu dvou týdnů budou uzavřené střední školy v okresech, které jsou na semaforu označeny červenou nebo oranžovou barvou. Praktická výuka se ale ve školách bude moci konat. O opatřeních rozhodnou hygienici v jednotlivých krajích.

Hudební výchova ano, ale bez zpěvu:

Na základních školách se bude 14 dnů učit hudební výchova bez zpěvu. Ministerstvo je přesvědčeno, že právě zpívání má vliv na šíření viru. Tělocvik bude na prvním stupni bez omezení, na druhém stupni by se měl konat venku.

Omezení účastníků vnitřních i venkovních akcí:

Omezení se po dobu dvou týdnů týká i hromadných akcí, a to uvnitř pro více než 10 lidí a akce venku pro více než 20 lidí.

Divadlo ano, ale bez zpívání:

Divadla a kina budou moci dále dál hrát až pro 500 lidí, budou ale zakázány přestávky na občerstvení. Představení se zpěvem, tedy koncerty, opery či muzikály, nejsou povolena.

Sport:

Profesionální sportovní utkání se budou konat bez diváků.

Restaurace a bary:

V restauracích bude moci být od pondělí u jednoho stolu maximálně šest lidí. Už dříve platilo, že otevírací doba je omezena do 22 hodin.

Bohoslužby:

Počet lidí na církevních shromážděních vláda omezuje od pondělí na dva týdny maximálně na 100 s dodržením rozestupů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.