Od pondělí už Srbsko a Černá Hora nejsou bezpečné země. Ministerstvo je přeřadilo ke Švédsku

Ministerstvo aktualizovalo seznam rizikových zemí.
Ministerstvo aktualizovalo seznam rizikových zemí.
Foto: Pixabay.com / MZVČR
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 7. 2020

Po vyhodnocení epidemiologické situace z dostupných dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví v pondělí seznam zemí s nízkým rizikem nákazy. Srbsko a Černá Hora se přesouvají z kategorie zelených zemí do kategorie červených mimo unijních zemí. Na seznamu červených zemí v rámci EU zůstává i nadále Švédsko, uvedlo ministerstvo.

V Srbsku a v Černé Hoře došlo za poslední týden k vysokému nárůstu počtu nakažených. Aktuálně je více než 50 pozitivních případů na 100 tisíc obyvatel.

Česká republika proto země přesunula ze zelené kategorie do kategorie červených mimo unijních zemí, kde je vysoké riziko nákazy a pro které platí specifické podmínky.

Obyvatelé těchto zemí do Česka mohou cestovat jen z důvodů uvedených v ochranném opatření a za podmínky absolvování testu na COVID-19 s negativním výsledkem, nebo podrobení se karanténě.

Vysoké riziko nákazy dále přetrvává také ve Švédsku. Na přicestování ze zelených zemí s nízkým rizikem nákazy se nevztahují žádná omezení. ­

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.