Od úmrtí Dylana McKaye z Beverly Hills 90210 uplynuly již tři roky. Psycholog popsal, jak je těžké vyrovnat se s předčasnou smrtí

Luke Perry
Luke Perry
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 8. 2022

Lamač ženských srdcí Luke Perry (†52) opustil náš svět v březnu 2019 poté, co prodělal těžkou mrtvici. Zanechal po sobě dvě děti a snoubenku. Nejen pro ně, ale i všechny fanoušky to byl naprostý šok. Smutná zpráva navíc přišla v den, kdy producenti seriálu Beverly Hills 90210 oznámili, že po 19 letech natočí několik dalších dílů. Uznávaný psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz promluvil o tom, jak se lidé s náhlou smrtí smiřují. "Nejhorší je nemožnost se rozloučit," uvedl.

Luke Perry se stejně jako jeho kolegové dočkal celosvětové slávy díky seriálu Beverly Hills 90210, který se zabýval problémy a radostmi dospívajících studentů střední školy.

Seriál se natáčel v letech 1990 až 2000. V roce 2019 se dočkal i pokračování, v němž se měla postava fešáka Dylana také objevit. Osud to však zařídil jinak.

Posledním pracovním počinem tak byl pro charismatického herce projekt Riverdale pro Netflix, dále pak také hollywoodský trhák Tenkrát v Hollywoodu, kde se objevil po boku Brada Pitta (58) nebo Leonarda DiCapria (47). Premiéry už se ale bohužel nedočkal.

Odborník popsal, co je na nečekané smrti pro blízké nejtěžší. "Když člověk zemře náhle, je to pro všechny šokující. Bývá zde mnoho nevyřčeného a nemožnost se se zemřelým rozloučit. Pokud je někdo dlouhodobě a vážně nemocný, přichází oplakávání hned od začátku a lidé se s nastalou situací postupně smiřují. V případě nečekané smrti se fáze smutnění posouvají," řekl pro ŽivotvČesku.cz známý psycholog.

Překvapivě se pak vyjádřil i k tomu, že každé úmrtí má od jistého věku vlastně i svá pozitiva. Přijít tímto způsobem například o životního partnera prý bolí méně, než když dojde k rozchodu.

"Smrt má ale výhodu, a to jak ta očekávaná, tak i ta náhlá. Nebere se jako naschvál a nevyvolává válku. Je to konečné řešení, které je ale mnohem milosrdnější než třeba rozvod," popsal pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.

Úmrtí Luka Perryho ale není jedinou tragédií, která herce z oblíbeného seriálu postihla. Včera Ian Ziering (58), představitel Steva, informoval o smrti kolegy Joe E. Taty (†85), který v úspěšném projektu ztvárnil roli majitele podniku Peach Pit. Shannen Dohertyová (51) zase bojuje od roku 2015 s rakovinou prsu, která se jí několikrát vrátila. Momentálně se nachází ve čtvrtém stadiu, tedy neléčitelném.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.