Od výplaty k výplatě: 57 % Čechů nemá domácí rozpočet, bez půjčky třetina nezvládne nečekaný výdaj, uvedla Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová
Ministryně financí Alena Schillerová
Foto: Archiv AS
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 6. 2020

Ministryně financí Alena Schillerová upozornila na skutečnost, že řada Čechů si nevytváří finanční rezervy na horší časy, zároveň při nečekaném výdaji 11 200 korun ho bez půjčky nezvládne uhradit. Podle ministryně koronavirus byl pro Čechy jakousi zkouškou.

Ministerstvo financí si nechalo vyhotovit průzkum, jak jsou na tom Češi s finanční gramotností. A výsledek není zrovna veselý. I když část Čechů se oproti minulosti polepšila v rámci schopnosti přemýšlet o financích dopředu.

Koronavirus byl test

"První výsledky lednového měření finanční gramotnosti v ČR: 57 % Čechů si nevytváří domácí rozpočet, třetina lidí nepokryje bez půjčky neočekávaný výdaj 11 200 Kč a 95 % z nás očekává, že bude čerpat státní důchod. Oproti roku 2015 si dvojnásobek z nás aktivně spoří (69 % Čechů)," uvedla Alena Schillerová.

"Jsem přesvědčena, že právě rostoucí individuální odpovědnost každého z nás je cesta správným směrem. Současná krize jasně ukázala, jak rychle a nenadále se může nejen finanční situace změnit," dodala Schillerová, která odkázala na portál ministerstva, na němž jsou přesné výsledky. Najdete ho ZDE.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.