Odborníci jsou pro respirátory i v létě. Imunolog Václav Hořejší popsal, kdy bude možné je odložit

ilustrační snímek
ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 5. 2021

Loňské léto bylo co se opatření týká velmi volné a ochrana dýchacích cest byla potřeba jen v pražském metru. V jiných prostředcích hromadné dopravy či dokonce v obchodech lidé roušky ani respirátory nosit nemuseli, taková situace se letos ale pravděpodobně opakovat nebude. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (62) a další odborníci jsou pro, aby respirátory byly ve vnitřních prostorách povinné i přes léto. Například v Americe už ale mohou roušku sundat plně očkovaní lidé. "Záleží na vývoji epidemické situace, když bude počet případů dostatečně nízký, tak je to potom politické rozhodnutí, které bude podpořeno odborným stanoviskem," řekl o případném zrušení opatření o nošení roušek uznávaný imunolog Václav Hořejší (71).

Už v zimních měsících odborníci avizovali, že respirátorů se ani přes léto pravděpodobně nezbavíme. Jejich slova potvrzuje i fakt, že epidemiologové se nyní obávají, nakolik může letní cestování ohrozit zlepšující se situaci. Velká obava panuje ze zavlečení nových mutací, které by v nejhorším případě mohly obcházet vakcíny.

Přestože ve venkovních prostorách je nyní možné respirátor za určitých předpokladů sundat, ve vnitřních bude ještě nějakou dobu potřeba ho nosit. "Já si myslím, že v uzavřených prostorách nebo hromadných dopravních prostředcích nutné budou," řekl pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší.

Kdo doufal, že letošní léto bude podobně volné jako to loňské, doufal marně. Epidemickou situaci je potřeba mít pod kontrolou a podle odborníků je právě ochrana dýchacích cest důležitým nástrojem v boji s pandemií. Pokud přijde doba, kdy bude možné se této zbraně zbavit, bude ovlivněná hlavně dvěma faktory.

"Záleží na vývoji epidemické situace, když bude počet případů dostatečně nízký, tak je to potom politické rozhodnutí, které bude podpořeno odborným stanoviskem. Donedávna to byl MeSES, teď ministerstvo asi bude mít jinou komisi, tak záleží na ní, jak to vyhodnotí. Až budou dostatečně nízká čísla a velká většina populace proočkovaná, tak to bude ztrácet smysl," vysvětlil uznávaný odborník pro ŽivotvČesku.cz.

Zanedlouho se registrace k očkování otevřou všem věkovým kategoriím, přitom nejsou ale plně proočkované ani ty skupiny, které šly na řadu jako první. Vakcinace je podle odborníků dobrou cestou k takřka normálnímu životu a proočkovanost bude při případném odkládání roušek a respirátorů hrát významnou roli.

"Myslím si, že proočkovanost by měla být alespoň 90 % těch, kteří se mohou očkovat. Zatím se nebudou očkovat děti nebo malé děti. V tom, jaká opatření se budou a nebudou dodržovat a do kdy, bude důležitá i inspirace ze zahraničí. Některé země jsou hodně před námi, už jsou nějakou dobu v situaci, ve které bychom rádi byli a budeme třeba až za dva měsíce. Můžeme se orientovat podle toho, co u nich nastane," doplnil imunolog Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.