Reklama:

Odborník popsal, co může prožívat nezadaný člověk na Valentýna. Poradil, jak překonat samotu a splín

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 2. 2021

Svátek zamilovaných, který připadá na 14. února, je pro mnohé páry dnem výjimečné oslavy nebo obdarovávání pozornými dárky symbolizujícími pouto vztahu a lásku. Ale jsou i tací, kteří se řadí mezi nezadané a Valentýn je pro ně spíše důvod k depresi a špatné náladě. Pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psychiatr uvedl, jak člověk může řešit takovou situaci vlastními silami.

Reklama:

Druhá únorová neděle s datem 14. února je dnem, který je oslavou lásky a svátkem zamilovaných. Kromě toho představuje také dobrý byznys pro obchodníky a květinářství. Přesto, že Češi považují za svátek lásky spíše první májový den, sv. Valentýn se u nás slaví také. Jenže ne každý má svou drahou polovičku a vztah, který může být oslavován. Logicky jsou i nezadaní lidé, tzv. »single«.

"Myslím si, že sv. Valentýn je importovaný svátek, který v české společnosti nijak významně nezakořenil. Spíše je prostředkem reklamy a marketingu. Daleko hlouběji zůstává zažitý například svátek matek, svátek otců nebo první máj jako svátek lásky. Valentýn se vyjímá spíše jako ekonomická záležitost. Ve své praxi jsem se nesetkal s tím, že by to lidé, kteří nemají partnery, prožívali až jako natolik traumatizující zážitek," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Cimický, který vystudoval v roce 1972 Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a je také členem Francouzské psychiatrické společnosti (FIFP).

Reklama:

Někteří nezadaní a dokonce i zadaní toto datum neřeší a nepovažují ho za něco důležité, co by stálo za pozornost. Ale pak jsou tu ti, na které v tento den padne splín, mají špatnou náladu a dolehne na ně pocit samoty. Uznávaný psychiatr popsal, jak si lze pomoci, pokud nejste zrovna v nejlepším rozpoložení.

"Pokud by člověk prožíval splín a doléhalo to na něj, musí se zaměřit na nějakou činnost, něco jiného – třeba se i obdarovat, něčím se ocenit. Člověk si může vytvořit svůj vlastní obranný mechanismus, musí se však snažit. Valentýnský splín je v porovnání s psychickými problémy spojenými se současnou velmi náročnou dobou opravdu marginální. Je možné, že svátek sv. Valentýna může u někoho vyvolávat negativní pocity, ale proti tomu, co prožívá celá populace, je to zcela zanedbatelné," dodal Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: