Odcházení Vojtěcha Filipa: Po šestnácti letech končí v čele KSČM. Vysvětlil, proč lidé komunisty za 4 roky uvidí zpět ve Sněmovně

Předseda KSČM Vojtěch Filip
Předseda KSČM Vojtěch Filip
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 10. 2021

Konec jedné dlouhé éry se stal realitou. Komunisti se poprvé v poválečné historii nedostali do Sněmovny. Své zástupce nemají ani v Senátu. Předseda KSČM Vojtěch Filip (66) ve vedení strany v listopadu končí a pro ŽivotvČesku.cz poskytl exkluzivní rozhovor o tom, jak svým úhlem pohledu vidí další politický vývoj v České republice - zejména kolem sestavení nové vlády. Upřesnil, co stálo za volebním debaklem komunistů a nastínil svou vizi, že za čtyři roky se politické uskupení, kterému šestnáct let šéfoval, do Parlamentu vrátí.

Pane předsedo, je krátce po volbách a výsledek je jasný. KSČM se nepodařilo získat nejméně pět procent hlasů, které by straně zajistily další čtyři roky ve Sněmovně. Voliči straně dali 193 817 hlasů, což po sečtení všech volebních okrsků byl výsledek 3,6 procenta. Jak s ohlédnutím dvou dnů celkově volební situaci hodnotíte?

Určitě výsledek voleb zužuje politickou scénu České republiky na neoliberály a konzervativce, kteří jsou v takových podivných uskupeních a část neoliberální skupiny je rozhádána ještě s tou druhou částí neoliberální skupiny. To samozřejmě nedává naději na potřebný diskurz rozhodování, blíží se to spíše tomu polskému modelu. Levice bude ve Sněmovně chybět a mě mrzí samozřejmě nejvíce výsledek KSČM, protože strana byla autentickou levicí 21. století a řešení politických otázek měla moderní, a to nebude předkládat teď nikdo, takže to bude složité.

Aktuálně není situace příliš jasná, a i když koalice SPOLU deklarovala, že do vlády půjde s koalicí Pirátů a Starostů, stále ještě zamíchat politickými kartami může prezident, potažmo Andrej Babiš (67) bude určitě chtít sestavit vládu s ODS, pokud tím bude pověřen. Kdo bude podle vás nakonec vládnout?

Záleží na tom, jestli se budou chovat jako státníci, nebo budou politikařit. To znamená, že pokud se budou hádat, zda ten či onen má mít to či takové ministerské křeslo, tak může zkolabovat už ustavující schůze...

Rozumím. Pokud se ještě vrátíme k volebnímu neúspěchu KSČM. Co se stalo, že strana nedostala potřebnou podporu od voličů, což bylo překvapením zejména se srovnáním s předvolebními průzkumy?

Ta nejednota strany, kterou se nahlíželo na dohodu o toleranci s hnutím ANO. Neříkám, že samotná dohoda, protože ta zajistila plnění těch sedmi programových bodů KSČM, které jsme prosadili. Když to řeknu přesněji, tak problém byl v nejednotném náhledu na tu toleranci a nechali jsme si vnutit pravicový názor, že komunisté nemohou spolupracovat s jinou politickou stranou. To je jako kdybychom řekli, že nerespektujeme ústavu a že jde o svobodnou soutěž politických stran. My jsme názorově rozdílní, ale pokud jde o občana ČR, tak ten je a zůstává pro nás prioritou. Zkrátka nebyli jsme z několika důvodů vnímáni jako jednotná strana, a to se na výsledku podepsalo.

Domníváte se, že další volby do Parlamentu za čtyři roky budou návratem KSČM do Sněmovny?

Šance je velká, protože levicová politika tam bude chybět. A KSČM má dostatek mladých lidí, aby tu politiku představila. V příštím roce, alespoň předpokládám, už na sjezdu nově zvolené vedení začne organizovat primárně komunální volby, abychom začali obnovovat autoritu strany od zdola. V roce 2024 budou krajské volby, a to bude další příležitost, kdy do toho budeme moct vložit i ten prvek a budeme se snažit získat krajské mandáty a naši lidé budou na to připraveni. Nemám obavu, že by naši zastupitelé a starostové nezvládli svou práci.

Vy z vedení strany momentálně odcházíte. Co vás teď čeká? Je možné, že se za čtyři roky do Sněmovny vrátíte?

Myslím, že to je otázka na nové stranické orgány. Já se vracím ke své advokátní praxi a politicky nepřestanu pracovat. Když se bavíme o těch komunálních volbách, já jsem budějovický patriot, takže pokud budu požádán, tak tam budu kandidovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.