Odpor k povinnému očkování graduje. Vyhlášku o vakcinaci chceme zrušit, obrátili jsme se na senátory, říká právník Nielsen
V pátek 10. prosince vyšla ve Sbírce zákonů vyhláška o povinném očkování lidí nad 60 let a vybraných profesních skupin. Za vyhláškou stojí ministerstvo zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha (35). Nová vláda oznámila, že vyhlášku zruší či přepracuje. Proti povinnému očkování je také právník Tomáš Nielsen. "Vyhláška je zaměřena proti skupině osob, které očkování v žádném případě nepotřebují, jedná se o zdravé lidi a očkování nemůže přinést žádný efekt, který by povinnost odůvodňoval," vysvětlil právník pro ŽivotvČesku.cz. Očkování a povinné očkování dál dělí českou společnost. V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze sešlo asi 5000 lidí, kteří proti povinnému očkování demonstrovali.
Vyhlášku o povinném očkování prosadilo současné vedení ministerstva zdravotnictví, i když kabinet Andreje Babiše je v demisi. Někteří zástupci nově nastupující vlády jsou proti povinnému očkování lidí nad 60 let, je to podle nich pro tuto skupinu diskriminační. U profesí chtějí nechat rozhodnutí na jejich profesních organizacích. Proti povinnému očkování jen lidí nad 60 let se vyslovila Česká vakcinologická společnost. Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) uvedl, že vyhlášku jeho rezort přepracuje či zruší. Proti povinnému očkování se v neděli demonstrovalo v Praze. Demonstraci svolalo hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES.
Nová vláda chce vyhlášku přepracovat. Otázkou ale je, kdy bude nová vláda jmenovaná. Spor o kandidáta Jana Lipavského (36), který vede nový premiér Petr Fiala (57) s prezidentem Milošem Zemanem (77), může jmenování celé vlády odložit o několik týdnů. Pokud by došlo na kompetenční žalobu a o Lipavském rozhodoval Ústavní soud, může mít vznik nové vlády odklad i několik měsíců. Povinnost splnit očkování je podle vyhlášky stanovena do 28. února.
Právník Tomáš Nielsen ve spolupráci s institutem Pro Libertate shání podporu mezi senátory k tomu, aby vyhláška byla zrušena ještě před jmenováním nové vlády.
"Protože se jedná o vyhlášku, mohou ji napadnout pouze omezené skupiny osob, například skupina senátorů či poslanců. V tuto chvíli jednáme s několika senátory, aby podali návrh na zrušení té vyhlášky. Máme spoustu argumentů, které ukazují na protiústavnost a protizákonnost vyhlášky, jedním z nich je to, že povinné očkování nepřinese efekt, jaký přináší povinné očkování proti jiným nemocem. Systém povinného očkování, který je koncipován proti skupině osob na základě věku, je diskriminační, už jen z tohoto důvodu by vyhlášku měl Ústavní soud zrušit," vysvětlil Tomáš Nielsen pro ŽivotvČesku.cz.
Vyhláška o povinném očkování proti covidu-19 doplňuje zákon o ochraně veřejného zdraví, který povinné očkování zavádí. Vypočítávají se v ní další nemoci, proti kterým se obyvatelé ČR očkují povinně. Je to 11 nemocí, proti nimž se vakcíny podávají většinou v dětském věku, například spalničky, tetanus nebo dětská obrna.
Proti povinnému očkování se postavila také část Policie ČR. "Budeme usilovat, aby vyhláška byla zrušena a očkování zůstalo na bázi dobrovolnosti. Důležité ale je udělat průzkum mezi příslušníky, aby byly zjištěny důvody, proč se nechtějí očkovat a zda je možné je nějakým způsobem k vakcíně motivovat," sdělil pro Novinky.cz předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
Právník Tomáš Nielsen již dříve uvedl, že současné vakcíny nejsou schopné zamezit nákaze i přenosu mezi jednotlivci. Podle odborníků vakcíny pomáhají předcházet těžkým stavům a případné hospitalizaci. O tom, že současné vakcíny byly koncipovány na původní wuchanskou variantu viru, v minulosti hovořil například epidemiolog Roman Prymula (57).
"Zatím se bohužel přeočkovává vakcínou původní, která nekryje přímo různé mutanty, které tady máme, zejména deltu. A proto musíme mít vysoké hladiny protilátek, aby alespoň část z nich byla funkční a fungovala proti těmto mutacím. Pokud by tu byla vakcína, která se testuje někdy od srpna u různých producentů, tak by její účinek mohl být výrazně silnější a mohlo by být velmi pravděpodobné, že to přeočkování by nemuselo být tak časté, jako to máme v tuto chvíli," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.
Podle Tomáše Nielsena neexistuje opora k tomu, aby vakcíny byly nařizovány povinně a plošně. Podle muže, který v roce 2019 získal titul Právník roku v oblasti IT, by povinné očkování zavádělo nutnost vakcinace i pro osoby, které vakcínu nepotřebují.
"Vyhláška je zaměřena proti skupině osob, které očkování v žádném případě nepotřebují, jedná se o zdravé lidi a očkování nemůže přinést žádný efekt, který by povinnost odůvodňoval. Očkování proti covidu by dál mělo být dobrovolné a mělo by být přihlíženo k zdravotnímu stavu občana, tedy podívat se, zda nemoc prodělal či neprodělal. Vždy by se u očkování měl hodnotit poměr přínosů a rizik. U většiny těch osob, které pod povinné očkování spadají, ten poměr nevychází ve prospěch benefitů. Jak jsem slyšel pana Vlastimila Válka, tak si myslím, že bude snaha část profesních skupin v té vyhlášce zachovat i po jmenování nové vlády. Institut Pro Libertate bude jednoznačně stát za tím, že povinné očkování je pro nás absolutně právně nepřijatelné," doplnil pro ŽivotvČesku.cz právník Tomáš Nielsen.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.