Reklama:

Odstartovala 4. vlna epidemie, přijde i pátá. Bez lockdownu a trasování se neobejdeme, říká vědec

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 2. 2021

Situace v Česku se nevyvíjí dobře. Počty nakažených stále rostou a čísla ukazují alarmující fakta v podobě lidí, kteří musí být kvůli onemocnění covid-19 hospitalizováni v nemocnici. Přibývá také případů pacientů s těžkým průběhem a na jednotkách intenzivní péče leží čím dál tím mladší ročníky. Nemocnice hlásí naplněné stavy kapacit a úterní den ve statistikách ministerstva zdravotnictví ukázal, že se opravdu nacházíme v kritickém bodě. "Běží čtvrtá vlna a zrychluje. Teď už to bohužel vypadá na totální lockdown s úplným zákazem vycházení. A jak vidíme v okolních zemích, vůbec to sem nemuselo dospět," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Reklama:

V nemocnicích se nachází 1.329 pacientů s covidem, kteří jsou v těžkém stavu, což je nejvíce od začátku epidemie. Nárůst zaznamenal i počet hospitalizovaných vyžadujících lékařskou péči, který se vyšplhal na 6.500 lidí nakažených koronavirem.

Reklama:

Také reprodukční číslo udává vyšší hodnotu 1,18, což znamená, že epidemie nezpomaluje, ale naopak. Za pondělní den pak laboratoře odhalily celkem 11.233 nových případů, kdy v porovnání s minulým týdnem vzrostl počet covidových pacientů o 2.300. Podle odborníků to vypadá na další epidemickou vlnu.

"Čtvrtá vlna běží naplno a zrychluje. Tu už teď nejspíš zastaví jedině totální lockdown, jaký si vyzkoušeli v Izraeli. Ale ten sám o sobě nás z toho marastu nedostane. Že bychom dokázali bleskově proočkovat populaci, jako se to podařilo právě v Izraeli, nám rozhodně nehrozí. Takže jestli nechceme, aby přicházela vlna za vlnou a lockdown za lockdownem, musíme se hned teď připravit na to, aby se mohlo okamžitě odstartovat masivní PCR testování ve školách, v podnicích a na jakýchkoli hromadných akcích. Paradoxně, čím více by bylo hromadných akcí pro PCR otestované lidi, tím rychleji bychom se vraceli k normálnímu životu. Bylo by dobré také resuscitovat prakticky nefunkční hygienu a systém trasování. Jenže to se se současným personálním obsazením ministerstva zdravotnictví nejspíš nepodaří. Jestliže však dokážeme testovat rychlostí zhruba milion PCR testů denně, mohou chodit žáci do školy a epidemii do měsíce zastavíme i s naší nefunkční hygienou," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr, profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Podle jeho slov se nacházíme v kritické situaci, kdy jsou jediným řešením opravdu tvrdá a striktní nařízení, která lidé musí dodržovat, jinak nás čeká neustále se opakující epidemický scénář.

"Vybudovat dostatečné kapacity pro PCR testování by přišlo při dnešních nízkých cenách přístrojů jen na asi 200 milionů korun. I náklady na testování by představovaly zlomek toho, co nás stojí každý den lockdownu. Přesto nejsem optimista. Jak tak sleduji chování vlády i opozice, tak se obávám, že nás čeká vlna za vlnou až do úplného proočkování populace," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz krizový stav v zemi uznávaný evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, v čem vidí jediné efektivní řešení, jak zvládnout epidemii koronaviru tak, aby se zcela nevymkla kontrole.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: