Odvolací soud pašeračky Terezy byl znovu odložen, proběhne až v září. Právník promluvil o šancích na svobodu

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 7. 2021

Už více než tři roky uběhly od zadržení Češky Terezy Hlůškové (25), u které pákistánští celníci našli téměř 10 kilogramů heroinu. V březnu 2019 pákistánský soud rozhodl o odnětí svobody na 8 let a 8 měsíců. Pašeračka od té doby nepřestává bojovat o svobodu a podařilo se jí i dosáhnout odvolacího soudu. Termín byl ale podruhé přeložen. Konat se měl už v polovině června, pak v červenci a nyní byl odsunut znovu. "Podle jejího nového právního zástupce byl stanoven nový termín na 23. září," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová. Právník popsal, jaké má Tereza Hlůšková šance na svobodu.

Pašeračka Tereza Hlůšková se dlouhé měsíce snaží o to, aby byl její pobyt v pákistánském vězení co možná nejkratší. Velkou nadějí pro ní měl být odvolací soud, který měl proběhnout původně už v červenci, nakonec se ale nekonal. Další datum bylo stanoveno na červenec a ani v tom soud neproběhne.

"Odvolací soud byl znovu odročen. Mám zprávu, že podle jejího nového právního zástupce byl stanoven nový termín na 23. září," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová, jak to s odvolacím soudem Terezy Hlůškové aktuálně vypadá.

Teprve 25letá Češka si ani přes řadu neúspěchů nepřestává věřit a myslí si, že díky novému právníkovi soud rozhodne o jejím propuštění na svobodu. Podle informací ministerstva zahraničních věcí přitom amnestie není variantou, která by byla na stole. Velké naděje Hlůškové nedává ani renomovaný právník.

"Já si myslím, že pokud ji soud odsoudil na tolik let do vězení, tak ji viny pravděpodobně nezprostí. Kromě toho jsem přesvědčený, že právní systém v Pákistánu je obdobný jako ve většině zemí - to znamená, že odvolací soud ji nemůže úplně zprostit a může maximálně vrátit rozsudek soudu prvního stupně. V nějaké zproštění obžaloby nedoufám, myslím si, že k němu nedojde," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jan Černý.

Přestože osvobození je velice nepravděpodobné, šanci na snížení trestu Tereza Hlůšková má. "Na snížení si myslím, že budou mít vliv okolnosti. Záleží na obhajobě, jakým způsobem tu dívku hájí, protože soud určitě nepřihlíží pouze k tomu, kolik heroinu bylo pašováno, ale i k okolnostem. Jsou okolnosti, za kterých ona pašovala, mohli ji nutit, mohla být v nějaké tísnivé situaci a podobně. Tyto věci také hrají roli, nejen to, kolik kilogramů drog pašovala," dodal Jan Černý pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.